Kritika práce radních může být někdy přínosná. Jak je to ale za předpokladu, že hodnocení provádí školou povinné dítě? Jak to vypadá, jejich požadavky jsou někdy přehnané, jindy nevyslyšené.

Jak zjistil Deník na základě své ankety Vysvědčení našim radním, vše se dá nějakým způsobem vysvětlit. Připustil to i mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Ašští školáci si například stěžovali na nepořádek ve městě, ke kterému ovšem sami nemalou měrou přispívají.

Na druhou stranu ale mají ašské děti možnost navštívit přímo starostu a o všem si pohovořit.

„Na radnici chodí exkurze školáků, dokonce i těch z mateřské školy, a minimálně hodinu mají žáci možnost mluvit se starostou,“ uvedl mluvčí.

Někdy je naopak hodnocení zkreslené tím, co děti vidí v jiných městech.

„Mě osobně velmi mrzí trojka za dopravu,“ poznamenal starosta Nového Kostela Ota Teuber. „Měl jsem možnost se dětí zeptat, proč nás takto ohodnotily. Vysvětlil jsem jim, že k dojíždění do školy a zpět mají dost autobusových spojů. Na to jsem se od nich dozvěděl, že v Chebu mají autobusů víc,“ uvedl. V malé obci, jako je Nový Kostel, je to ale nereálný požadavek.

V Plesné chtěly děti víc sportovišť, také tu měly vyrůst tenisové kurty. Podle starosty Miloslava Pospíšila ale aktivita soukromé firmy, jež měla kurty stavět, utichla. Na to, co je zajímá, mají děti šanci se zeptat zcela běžně.

„Několikrát do roka se potkáváme na základní škole a komunikujeme spolu,“ uvedl starosta.