Ještě minulý týden kolovaly po Karlových Varech vtipy ve smyslu: "Může se už říkat, že za podzimní vlnu pandemie může filmový festival?" A Karlovarský kraj už nyní eviduje největší nárůst nových pozitivních případů na covid - 19 v České republice. Zatímco ještě ve čtvrtek 26. srpna podle informací ministerstva zdravotnictví tam byli s koronavirem pozitivně testováni pouze dva lidé, ve čtvrtek 2. září už jich Krajská hygienická stanice eviduje 84. Největší podíl připadá právě na Karlovy Vary, a to 48.

Příčinné souvislosti mezi nakaženými a festivalem ale hygiena neprokázala, ačkoliv mnoho pozitivních uvádí jako kontakt právě filmový festival. "V Karlovarském kraji došlo během posledního týdne k nárůstu počtu případů, a to zejména v okrese Karlovy Vary. Nárůst souvisí s testováním v rámci karanténních opatření v rodinách, s preventivním testováním ve školách a cestami ze zahraničí. Několik pozitivně testovaných osob udávalo v anamnéze také účast na MFF v Karlových Varech, epidemiologickým šetřením se však nepodařilo prokázat souvislost mezi případy," uvedla mluvčí hygieny Michaela Zajíčková.

V Bečově nad Teplou unikal plyn.
V Bečově unikal plyn, hasiči evakuovali dva lidi

Právě na festivalu při zahajovacím ceremoniálu v hotelu Thermal porušila řada účastníků oficiální nařízení, když neměla nasazené respirátory. "V rámci tohoto případu jsme zahájili šetření. V tuto chvíli jsou konány úkony z moci úřední, Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje pokračuje v identifikaci jednotlivých fyzických osob. S ohledem na zásadu neveřejnosti správního řízení není možné poskytnout jakékoliv bližší informace o konkrétním průběhu tohoto řízení vůči konkrétním osobám, protože v tom brání zákonná překážka," dodala Zajíčková.

Mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Markéta Singerová poznamenala, že nemocnice má pro covidní pacienty, kteří vyžadují hospitalizaci, opět k dispozici infekční oddělení. "V současné době není v chebské nemocnici hospitalizován žádný pacient s covidem, v karlovarské je to pět lidí. Čtyři mají středně těžký průběh, jeden má lehký. Všichni jsou právě na infekčním oddělení. Situaci samozřejmě hlídáme. Zatím žádná další covidová lůžka nepřipravujeme. Podle potřeby jsme pochopitelně připraveni počet lůžek adekvátně navýšit," upřesnila Singerová. Zároveň upozornila, že ani jeden z pěti zmíněných pacientů není proti covidu - 19 očkován.

Chřipka a nachlazení. Ilustrační snímek.
Lidé v Karlovarském kraji marodili vloni více než v roce 2019

KKN se po ošklivých zkušenostech z letošního jara vybavila speciálními podtlakovými boxy. "Budou umístěny na JIPu interního oddělení. Jde o dva skleněné boxy umístěné přímo v dané místnosti intenzivní péče chebské nemocnice, které bychom využili pro infekční pacienty. V karlovarské bude sloužit jeden. Od pondělka 6. září by měly najet do ostrého provozu," vysvětlila mluvčí nemocnice. KKN také po zkušenostech z jarní vlny pandemie vylepšila a posílila distribuci kyslíku. Bude mnohem komfortnější pro pacienty, ale i obsluhující personál.

Rušněji je kvůli nárůstu pozitivních také v ordinacích. "Měla jsem tu pozitivní rodinu, která se vrátila ze zahraniční dovolené. Pozitivní bylo dítě i maminka. Pozitivního mám také jednoho studenta, který se necítil dobře. Do karantény mi šlo také několik dětí z jednoho příměstského tábora, který se konal v Karlových Varech, kde byly hlášeny dvě pozitivní děti," reagovala lékařka pro děti a dorost Hana Brožová.