Veselí doplněné alkoholem a také zábavní pyrotechnikou všeho druhu každý rok přidělává vrásky záchranářům i hasičům. Silvestrovské oslavy si totiž někteří dokáží ´zpříjemnit´ požárem či zraněním. Hasiči a zdravotníci proto varovně zvedají prst a nabádají všechny k opatrnosti.

Předtím než se lidé rozhodnou vykreslit na noční obloze nádherný ohňostroj nebo si odpálit nějakou tu rachejtli, měli by myslet na několik důležitých zásad. V první řadě by měli na nákup vyrazit do kamenných obchodů. Na tržnicích je sice zábavní pyrotechniky nepřeberné množství a nakupující v mnoha případech nepotřebují ani občanský průkaz, ale taková pyrotechnika může způsobit nejen škody na majetku, ale také fatální následky na zdraví. „Lidé by měli nakupovat pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. „Je tedy opatřena návodem výrobce v českém jazyce, který informuje, jak tyto výrobky bezpečně skladovat a používat. Tento návod by měl pak každý při manipulaci s pyrotechnikou ve vlastním zájmu striktně dodržovat.“

Stejně jako nákup je důležité i skladování petard. Není vhodné nechávat zábavní pyrotechniku v blízkosti kamen nebo zapálených svíček, pozor je třeba dát také na navlhnutí. K samotnému odpalování petard by se pak neměly stavět děti a ani lidé pod vlivem alkoholu nebo drog nejsou zrovna těmi, komu by zábavní pyrotechnika patřila do rukou. Slavící by pak měli rachejtle odpalovat na volném prostranství a v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů. V žádném případě to nesmí být v zavřených prostorách nebo v blízkosti hořlavých materiálů. Záchranáři také důrazně varují před odpalováním pyrotechniky, která už jednou selhala. A co na záchranáře působí jako červený hadr na býka? Petardy vyrobené podomácku. Každý rok se bohužel najde někdo, kdo něco podobného zkusí. A téměř vždy to dopadne špatně.

Hasiči a zdravotníci přes všechna varování každý rok vyjíždějí k desítkám případů, kdy požár nebo zranění způsobila zábavní pyrotechnika. Loňské silvestrovské oslavy byly v Karlovarském kraji ale naštěstí celkem klidné. „V ambulancích nemocnic v kraji skončili tři lidé, kteří se zranili od zábavní pyrotechniky. Jejich zranění však nebyla vážná,“ řekl mluvčí krajské záchranky Radek Hes.