Silvestrovské oslavy si totiž někteří lidé dokáží pěkně ´zpříjemnit´ požárem bytu nebo balkonu či vážným zraněním. Hasiči a zdravotníci proto varovně zvedají prst a nabádají všechny, kteří si příchod nového roku bez zábavní pyrotechniky neumějí představit, k opatrnosti. Předtím než se lidé rozhodnou odpálit si nějakou tu rachejtličku nebo na nebi vykreslit nádherný ohňostroj, měli by dodržet několik velice důležitých zásad. V první řadě by měli ti, kteří touží po tom, strávit Nový rok doma a ne v nemocnici, nakupovat zásadně v kamenných obchodech. Na tržnicích je sice zábavní pyrotechniky mnoho a nakupující nepotřebují ani občanku, ale taková ´hračka´ může způsobit nejen škody na majetku, ale také fatální následky na zdraví. „Lidé by měli nakupovat pouze tu zábavní pyrotechniku, která je uvedena legálně do oběhu,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

„Tedy je opatřena návodem výrobce v českém jazyce, který informuje, jak tyto výrobky bezpečně skladovat a používat. Tento návod by měl pak každý při manipulaci s pyrotechnikou ve vlastním zájmu striktně dodržovat.“ Stejně důležité jako nákup je i skladování petard. Není vhodné nechávat pyrotechniku v blízkosti kamen nebo zapálených svíček, pozor by si měli lidé dát také na navlhnutí. K samotnému odpalování petard by se pak neměly stavět děti a ani lidé pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek nejsou zrovna těmi, komu by pyrotechnika patřila do rukou.

V neposlední řadě by pak slavící měli se zábavní pyrotechnikou manipulovat na volném prostranství a v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů. V žádném případě to nesmí být například v uzavřených prostorách nebo v místech v blízkosti hořlavých materiálů. Záchranáři také důrazně varují před odpalováním rachejtlí, které už jednou selhaly. A co na záchranáře působí jako červený hadr na býka? Podomácku vyrobené petardy. Každý rok se bohužel najde někdo, kdo takový ´kousek´ pomocí internetu zkusí. A téměř vždy to špatně dopadne. Hasiči a zdravotníci přes všechna varování každý rok vyjíždějí k desítkám případů, kdy požár nebo zranění způsobila právě zábavní pyrotechnika.

Na loňské silvestrovské oslavy zcela jistě nezapomene muž, kterému v Potůčkách na Karlovarsku zábavní pyrotechnika vážně poranila ruku. Pyrotechnika mu vybouchla v ruce, amputovala mu část prstu a zbytek ruky poranila. Další zranění způsobila pyrotechnika v Kraslicích, kde poranila chlapce v obličeji.