Nová naučná stezka začala sloužit nejen obyvatelům obce Podhradí u Aše. Nyní mohou všichni spatřit zachovalou zříceninu románsko-gotického hradu, která se nad obcí tyčí s věží. Do akce vybudovat pěší naučnou stezku po nejdůležitějších částech zbytku hradu se zapojilo kromě Podhradí i německé město Bad Elster.

„Nápad vznikl proto, že spousta turistů, kteří přišli do Podhradí, nemělo o objektu bývalého hradu žádnou informaci,” řekl starosta Podhradí Josef Smolka. „Nemohli se tak dozvědět základní sdělení, jako kdy hrad vznikl, jak vysoká je jeho věž a podobně,” upřesnil starosta.

Mimo českých hostů zavítali ke zbytkům historického objektu i němečtí turisté. Trasa, kterou se obyvatelům obce a dalším účastníkům povedla vytvořit, má celkem deset stanovišť. Každé z nich se nachází u toho nejvýznamnějšího bodu zříceniny hradu a je doplněné mapou s údaji o dané lokalitě.

„Celá naučná trasa je dlouhá necelých 1800 metrů a projít se dá za dvacet minut,” podotkl starosta. Vybudování naučné stezky bylo spolufinancováno z prostředků Evropské unie v rámci Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 - Česká republika - Svobodný stát Sasko. „Kvůli tomu, že jsme zde vytvořili i německé popisky k jednotlivým částem hradu v němčině, jsme se spojili s lázeňským městem Bad Elster, které šlo do projektu s námi,” uvedl starosta s tím, že celkem celá akce vyšla na 250 tisíc korun.

Naučnou stezku budovali občané obce od července letošního roku do začátku listopadu. První procházku kolem pozůstatků hradu natáčela i německá vogtlandská televize.

Výprava kolem hradu se návštěvníkům velmi zalíbila. „Prohlídka zříceniny byla velmi zajímavá a moc mě zaujala,” řekla předsedkyně ašských rodáků Zdeňka Peterková. „Moc oceňuji práci všech lidí, kteří se na přípravě stezky podíleli. Je úžasné, že jindy zcela zarostlé území je vyčištěné a lidé si mohou prohlédnout kousky hradních částí naplno,” doplnila Peterková.

Svou radost z otevření stezky vyjádřil i starosta partnerského města Bad Elster, Christoph Flämig. „Velice mne těší, že jsem se mohl zúčastnit otevření tak významné naučné stezky. Pro naše lázeňské hosty je velkým přínosem, pokud mohou navštívit nějaký historický objekt na území České republiky,” vyjádřil radost starosta. „Spolupráce na tomto projektu je důkazem, že hranice dvou států není konec světa,” doplnil starosta.

Návštěvníci obdivovali bohatou historii hradu. „Jezdila jsem se na pozůstatky hradu dívat po mnoho let. Nikdy jsem však netušila, jakou historii hrad skrýval. Tato věc bude jistě přínosem nejen obci ale celému regionu,” řekla Ludmila Bulantová z Aše. Lidé si mohli prohlédnout dokonce i část historického pivovaru nebo obrannou 21 metrů vysokou věž.