VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pramenští se pustili do boje se stamilionovým dluhem

Prameny – Po necelých třech letech začalo v obci Prameny fungovat zastupitelstvo. Už si zvolili starostku. 

4.5.2012
SDÍLEJ:

Po necelých třech letech začalo v obci Prameny fungovat zastupitelstvo. Už si zvolili starostku.Foto: Deník/ Jan Buriánek

„Když už jsme se dali na vojnu, musíme bojovat," řekla Michala Málková, novopečená starostka Pramenů. Malá obec nedaleko Mariánských Lázní stojí v čele nelichotivého žebříčku, je nejzadluženější obcí v České republice. Dluhy přesahují devadesát milionů korun. I přesto zastupitelé doufají, že se jim podaří situaci zlepšit.

Překvapil jen mediální zájem

Obec má konečně po necelých třech letech starostku a místostarostu. Zastupitelé si je zvolili ve středu večer, kdy se zde konalo ustavující zasedání. Dva a půl roku zde zastupitelstvo nefungovalo a obec vedli úředníci ministerstva vnitra. Hned po první části rokování zahrnuli Pramenští starostku několika dotazy. Ani to ale šestadvacetiletou slečnu nevystrašilo. „Místní obyvatele znám, vím, jaké jsou zde problémy, takže to nejsou věci, které by mě překvapily nebo vystrašily," řekla a s úsměvem poznamenala, že ji jen zaskočil nebývalý zájem novinářů. V následujících týdnech se obrazně řečeno nezastaví.

„Čeká nás teď hlavně seznámení s úřadem, budeme přebírat veškeré dokumenty. Po květnu začneme jednat s věřiteli."

Provoz bude dotovat stát

Uvolněnou zastupitelkou bude pouze starostka, místostarosta Václav Jeřábek bude neuvolněný. I tak se obyvatelé ptali, z čeho budou hrazené náklady na chod obce. Městská kasa je totiž obstavená. Jak ale na rokování potvrdili zástupci ministerstva financí, ty nejnutnější výdaje budou hrazeny ministerstvem prostřednictvím krajského úřadu. Zároveň jim ministerstvo financí i vnitra pomohou například se sestavováním rozpočtu, poskytnou jim i metodické rady, zároveň se budou účastnit některých jednání s věřiteli. Ministerští úředníci nevyloučili ani půjčku, která by obci mohla být poskytnutá.

Budova úřadu? Ta není

Do dluhů se obec dostala kvůli nedokončenému projektu stáčírny minerálních vod. Postupně ale věřitelé požadovali částku, která se vyšplhala až k devíti desítkám milionů korun. Jeho umořování bylo možné alespoň prodejem obecního majetku, tedy i budovy radnice. Obec už nedisponuje žádným exekucí nezatíženým majetkem. I proto si noví zastupitelé museli poradit i s otázkou, kde budou úřadovat. „Budeme zatím tady," odpověděla starostka a ukázala na soukromou budovu, kde se konalo ustavující zastupitelstvo.

Oslovení obyvatelé si uvědomují, jak je pro zastupitele náročný úkol, který před sebou mají.

„Jsem ráda, že se našli schopní lidé, kteří to zde chtějí vést," řekla obyvatelka vesnice Olga Čonková. „Věřím, že se jim povede situaci změnit."

Od chvíle, kdy původní zastupitelé složili mandáty, uplynuly téměř tři roky. Od té doby zde byly vyhlášeny sedmery volby. Do prvních pěti se nepřihlásili kandidáti, v šestých sice ano, ale ti neměli trvalé bydliště v obci. Výsledek přinesly až ty poslední volby, jenž se konaly v dubnu.

Autor: Václava Simeonová

4.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení