Nejzadluženější obec republiky už oslovila své věřitele a dává dohromady soupis pohledávek tak, aby mohla pokračovat v jednání na ministerstvu. „Připravujeme podklady na další jednání s Ministerstvem financí,“ potvrdila starostka Pramenů Michala Málková. „Obeslala jsem všechny naše věřitele.“ Jakmile bude mít obec veškeré podklady, čeká ji vyjednávání o půjčce, která by umožnila obci opět volně dýchat.

„Jsme velice rádi, že nám pomáhá vedení kraje. Je vidět, že má zájem pomoci nám tuto svízelnou situaci vyřešit,“ řekla starostka. Vedení kraje opravdu není budoucnost nejzadluženější obce republiky lhostejná a dělá všechno pro to, aby se Prameny této nelichotivé nálepky zbavily.

„Vyčlenila jsem jednoho člověka právního vzdělání, který se bude této věci věnovat, tak aby byl v této věci konečně konečný výsledek,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová. Kraji se navíc podařilo vyjednat se Státním pozemkovým úřadem odpuštění penále a úroků ve výši 21 milionů korun.

Starostka i občané věří, že vyjednávání nezbrzdí podzimní volby. „Doufám, že do voleb to stihneme. Uděláme pro to maximum,“ uvedla Michala Málková. Motivace je ohromná. Prameny by díky bezúročné dlouhodobé půjčce mohly konečně realizovat projekty, které jsou v obci zapotřebí. „Kdyby nám bylo ze strany Ministerstva financí vyhověno a my mohli díky tomu splnit své závazky, mohli bychom konečně po letech začít fungovat jako ostatní obce kolem nás. Prameny by si to zasloužily,“ toužebně si přeje starostka.

Obec totiž v současné době nemůže požádat ani o dotace. „Nesplňujeme podmínku bezdlužnosti, nemáme tedy vůbec šanci o jakékoli dotace žádat,“ uvedla Michala Málková. „Pokud by bezúročná dlouhodobá půjčka vyšla, rádi bychom se konečně pustili do opravy čističky a nefunkční kanalizace,“ přiblížila. Kanalizace se ucpává a splašky tečou po ulici a do sklepů. Obec by také požádala o dotace na rekonstrukci veřejného osvětlení nebo opravu chodníků.

Do problémů se obec dostala před lety, kdy investovala do vrtů a přípravy stáčírny minerálních vod. Projekt ale padl a zůstaly jen dluhy. Obec přišla o téměř všechen majetek a na několik let ji řídil správce. Odvážlivci, kteří se chtěli postavit dluhům ve výši téměř sto milionů korun, se našli až v roce 2012.