Poraněnou samici ohroženého jestřába lesního našli lidé v lese mezi Prameny a Mnichovem. Pracovník záchranné stanice v Tachově Karel Bobál se domnívá, že byla postřelena.

„Volal mi pán z Pramenů, že našel poraněnou samici jestřába lesního,“ uvedl Bobál. „Odvezl jsem ji na veterinární pracoviště v Mariánských Lázních, kde rentgen potvrdil, že se jedná o střelné poranění. Myslím si, že to způsobil nějaký myslivec a podal jsem podnět k prošetření na správu Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a na Českou inspekci životního prostředí,“ řekl. Podle něj se jednoznačně jedná o pytláctví.

„Zraněné křídlo samice je neoperovatelné, protože má kost roztříštěnou příliš blízko ramenního kloubku a kovová destička by jí znemožnila jakýkoliv pohyb křídlem. V současné chvíli je na stanici, má svázaná křídla a uvidíme, jak se jí bude dařit. Na devadesát procent už ale létat nebude,“ poznamenal.

Muž, který volal záchranáře, byl sokolník z Pramenů. Nepřál si ale zveřejnit své jméno.

„Mě ji sem přinesli lidé. Nebyl jsem zrovna doma, tak tady samici nechali manželce,“ uvedl. „Podle mého názoru není její zranění střelné, ale pravděpodobně si ho způsobila při honbě za potravou o nějaké dráty. Je to mladá samice a nejspíš ještě nemá ten odhad,“ řekl ze své zkušenosti.

Jestřáb napadá i taková zvířata, která jsou větší než on sám. Výčet kořisti, kterou loví, je velmi dlouhý a řídí se oblastí, ve které žije.
U nás loví holuby, hrabavé ptáky, kosy a další pěvce. Kromě umí usmrtit i savce, například králíky.
Loví i jiné drobnější dravce, například poštolky. Mezi myslivci je považován za škodnou.

„Nemyslím si, že se jedná o střelné zranění a už vůbec ne od myslivců. Já sám jsem tady jestřába neviděl už nejméně dva roky a kdyby tohoto ptáka někdo z myslivců viděl, určitě by mi přišel říct, že se tady objevil jestřáb,“ uvedl. Odmítl podezření, že by po jestřábovi střílel některý z myslivců.

„Zatím tento případ nešetříme, ale vím o tom, že byl podnět k prošetření podaný,“ sdělil Jiří Berkovec, vedoucí oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
„Pokud k nám tento případ dojde, budeme se jím zabývat. Kdo ovšem vystřelil na jestřába se dá zjistit jen velmi těžko,“ poznamenal.