Pozorovat velkou, ale relativně poklidnou tlačenici dam od třinácti let až do seniorského věku při autogramiádě známé osobnosti? Ano, to lze při akcích Tomia Okamury, který má příznivce (a zejména příznivkyně) napříč věkovým spektrem. Tento úspěšný česko (vlastně moravsko) – japonský podnikatel, viceprezident a tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur zavítal do chebského divadla se svojí talk-show „Všude dobře, tak co doma.“ Po představení a po podpisovém maratonu ochotně odpovídal na dotazy Deníku a neopomenul vyzdvihnout vřelé přijetí publikem v nejzápadnějším koutu Čech.

Už jste někdy vystupoval přímo v Chebu?

Ve vašem městě jsem před tímto představení byl jen jedenkráte v životě. Už je to asi patnáct let. Cheb jsem navštívil jako průvodce japonské skupiny.
Prošel jsem náměstí a obdivoval Špalíček a Chebský hrad.

Překvapilo vás něčím chebské publikum?

Překvapilo! Bylo nesmírně srdečné. Připomínalo mi to chvíle, když vystupuji na rodné Moravě. Na jižní Moravě jsou lidé hodně srdeční a zajímavé je, že v Chebu na západní výspě republiky byli diváci úplně stejní. Cítil jsem tu vřelost, výborné reakce. Lidi byli perfektní.

Jsou Japonci větší džentlmeni než Češi?

Tak, pravda je, že Japonci jsou takovým specifickým národem. Chovají se velmi ohleduplně a solidárně. V tomto jsou opravdu výjimeční, ale nemyslím to jako nějaké srovnávání s Čechy. Tak se jeví v porovnání s celým světem. Češi jsou ovšem také vnímaví k potřebám ostatních. Zajímavé je, že v přepočtu na obyvatele byli Češi dárci nejhodnotnější podpory (nejvíce financí) Japoncům po ničivém zemětřesení.

Jak by se podle vás mohl chebský region zatraktivnit, aby lákal více turistů?

Jednoznačně je potřeba se soustředit na unikátní produkty, které se vyskytují jenom na Chebsku. Konkrétně by bylo potřeba oprášit původní gastronomické speciality. Skutečně ty, které se zde jedly třeba před sto lety. Musí nastat situace, aby cizinci jeli za těmi specialitkami přímo do chebského regionu. To je totiž model světových lídrů v cestovním ruchu – Španělů, Italů a Francouzů. Ti dali velkou propagaci těm původním lokálním lahůdkám – mozarelle, parmské šunce, sýrům, vínům, pizze a špagetám. Přes gastronomii to totiž má obrovskou logiku. Člověk má přeci hlad a žízeň celoročně, nehledě na počasí, proto původní unikátní gastronomie nemá vůbec sezónnost. Ani to zatraktivnění tímto stylem vlastně nestojí moc peněz…

Oblíbená dovolená Tomia Okamury..?

Protože cestování je vlastně mojí profesí, tak si při něm prostě neodpočinu. Neustále mi připomíná práci. Nejlépe si odpočinu buď v Praze, kdy chodím do fitness centra, nebo na thajské masáže . A také ve Zlínském kraji, odkud pochází moje maminka. Tam jsou moc hodní lidé a já tam trávil každé prázdniny v dětství. Ten kraj mám hrozně rád. Nepotřebuji na dovolené utíkat z České republiky, kterou mám moc rád. Je to moje země a nevadí mi putovat po ní.

Prozradíte, jaké ženy vás nejvíce přitahují?

Mám jednoduché kritérium. Pro mne je na prvním místě důležité, aby byla žena (dívka) hodná! A potom trochu chytrá a hezká a také mi dokázala být věrná. Z tohoto pohledu je mi pak úplně jedno, jaké národnosti partnerka je. Samozřejmě také jde o to, abych se s ní domluvil…