Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právě na dnešek připadá Evropský den obětí

Cheb - Komplexní pomoc najdou poškození u pracovníků Probační a mediační služby.

22.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Právě na dnešek připadá Evropský den obětí. Ne každý tuší, že komplexní pomoc dostanou poškození u Probační a mediační služby (PMS) ČR. Její náplní práce totiž zdaleka není jen hlídání domácích vězňů.

Například takové odcizení notebooku může napáchat víc škody, než se může na první pohled zdát. Zvlášť když v něm měl poškozený uložené pracovní dokumenty nebo třeba soukromé fotografie. Přístroj tak má najednou pro oběť krádeže daleko vyšší hodnotu, než je dáno 'tabulkově'. „Takový případ jsme řešili. Důležité dokumenty byly nenávratně pryč, ale pachatel se s obětí prostřednictvím takzvané mediace dohodl na uhrazení vyšší škody," popisoval Milan Morava z chebské PMS.

Právě mediace, tedy řešení sporů osobním jednáním pachatele s poškozeným, které řídí mediátor, je jedním z pilířů takzvané restorativní justice. „Ta se nezaměřuje na otázku viny a potrestání pachatele, ale na nápravu toho, co bylo trestným činem z lidského hlediska způsobeno," vysvětlil.

Probační a mediační služba sídlí v Karlovarském kraji v Chebu (Lidická 1525/2), Karlových Varech (Dr. Davida Bechera 151/24) i v Sokolově (Karla Hynka Máchy 1266).

Oběti se na PMS mohou obracet samy, běžně je ale oslovují i pracovníci PMS, kteří spolupracují s policií, státním zastupitelstvím i soudem. „Věnujeme se všem obětem, které přijdou. Může se to týkat náhrady škody, psychické újmy nebo třeba újmy na zdraví. V situaci, kdy se člověk dostane do pozice poškozeného, často neví, jak postupovat. My mu citlivě nabídneme komplexní pomoc, případně ho nasměrujeme k dalším odborníkům," podotkl Morava. Loni se uskutečnilo celkem 23 přímých mediací mezi pachatelem a obětí. Poškození ale nemusí pomoc PMS přijmout. „Některé oběti například nesouhlasí s mediací, protože se s pachatelem opět nechtějí potkat. Spor lze však řešit i bez osobního setkání těchto dvou stran, můžeme například zprostředkovat uzavření dohody o náhradě škody. Spolupráce s námi je dobrovolná a bezplatná," sdělil.

Na PMS se ale obrací i pachatelé.

„Dva muži poškodili cestou z párty zaparkovaný automobil, proběhli se po jeho karoserii. Po vystřízlivění toho ale začali litovat a sami nás kontaktovali. Proběhla mediace, na které se pachatelé poškozenému omluvili a zároveň si vyslechli, jaké komplikace mu vznikly," popisoval konkrétní případ. Poškozený musel sehnat servis, zaplatit opravu, platit za vypůjčené auto a podobně. „Uzavřeli s ním proto dohodu o náhradě škody a škodu uhradili. Jejich snaha o odčinění následků trestného činu nakonec vedla k alternativnímu postupu dle trestního řádu a podmíněnému zastavení trestního stíhání," dodal.

V Karlovarském kraji sídlí Probační a mediační služba v Chebu, Sokolově a Karlových Varech. Karlovarská pobočka je navíc zapojena do projektu 'Proč zrovna já?', její pracovníci tak obětem nabízejí služby nad rámec běžné činnosti, například doprovod k soudu.

Autor: Václava Simeonová

22.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Poškozený sloup.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení