Prázdniny. Douho očekávané a vítané období pro děti, náročné pro zaměstnané rodiče. Nejen v rodinách se školou povinnými dětmi se volný čas dlouho dopředu plánuje. Podobně jsou na tom i rodiče předškoláčků. Mateřské školy totiž část letních prázdnin využívají k malování, důkladnému úklidu a k údržbě, která by se za běžného provozu dělat nemohla. Děti, pro které rodiče nemají hlídání, musí chodit jinam.

„Je to náročné,“ svěřila se maminka čtyřletého Lukáše. „Když nechci, aby syn chodil měsíc do jiné mateřinky, musím si naplánovat dovolenou podle toho, jak bude naše školka otevřená, střídavě s manželem a s oběma babičkami. Obávám se, že by pro něj přechod do jiného kolektivu nebyl to pravé ořechové a navíc si myslím, že už je i unavený a prázdniny by mu prospěly.“

Jak vyplývá ze statistik, podobně řeší prázdninový pobyt ve školkách i většina ostatních rodičů. Třídy v této době zeštíhlí zhruba na polovinu. Ještě méně pak využívají rodiče možnost přehlásit dítě v době, kdy je jejich školka zavřená, jinam. Takových je jen asi deset procent.

„Někdy se stane, že rodiče prostě dovolenou nedostanou. Pak děti mohou chodit do školky, se kterou jsme si výměnu dohodli. Takových dětí je ale opravdu velmi málo,“ potvrzuje ředitelka Mateřské školy Malé náměstí v Chebu Věra Pechrová.
K tomu, aby dítě mohlo navštěvovat školku celé dva měsíce, stačí, aby rodiče vyplnili včas žádost. Také se hned dozví, která náhradní školka v nejbližším okolí jejich dítě přijme.
Je to nepoměrně jednodušší způsob, než jaký musí absolvovat například rodiče na Sokolovsku. Ti si ve školce, kam bude jejich ratolest přechodně docházet, vyzvednou žádost, kterou nechají ve své domovské školce potvrdit. Pak je čeká opět cesta do náhradního zařízení, kam musí vyplněný formulář odnést.