Podle odborníků patří letní prázniny k rizikovým obdobím. Školáky nejen na Chebsku mohou lákal experementy s drogami.
„Hodně nevyužitého času a tím i nuda jsou jedním z důvodů,“ potvrdil chebský psycholog Ján Pobežal. „Tím patří letní prázdniny k rizikovějším obdobím. Bohužel se to týká i dětí, které nemají žádně problémy s učením či s chováním,“ upozorňoval psycholog.
Ve školách proto několikrát do roka pořádají různé přednášky o tom, jaký dopad mají návykové látky na člověka. „Před koncem školního ale nic neorganizujeme,“ sdělila zástupkyně ředitele základní školy v Americké ulici Zdeňka Novotná. „Děti s touto problematikou seznamují pedagogové v rámci běžné školní výuky.“ A dodala, že ale občas pozvou odborníka. „Takové přednášky nechceme dělat moc často, protože to také není dobré.“ Existuje tedy vůbec řešení, jak experimentování předejít?
„Nejlepší prevencí jsou hodnotné záliby,“ řekl Pobežal. „O prázdninách jsou to i například tábory zaměřené na to, co dítě baví. U starších žáků jsou to třeba i brigády.
Častým místem, kde se mohou školáci s drogami setkat jsou diskotéky a či kulturní akce. „Normálně na koncertech vídám patnáctileté lidi, kteří si odběhnou dát 'trávu',“ pověděla čtyřiadvacetiletá Jana Černá z Chebu.