Po prázdninách jsou děti také na Chebsku stále plné zážitků ze dvou měsíců volna, což ale může přinést značné komplikace řidičům. „Včera ráno jsem jel okolo škol krokem,“ pověděl jednatřicetiletý Martin Plemeník z Chebu. „Ještě, že tak – do cesty mi vběhl jeden rošťák. Kdybych jel rychleji, stalo by se neštěstí.“
Odborníci připomínají, že u dětí je to podobné jako u dospělých lidí.
„Pokud se člověk vrátí z dovolené, také mu dá práci srovnat se s návratem do zaměstnání,“ pověděl chebský psycholog Ján Pobežal. „Pro děti je tato adaptace náročnější a delší.“ A dodal, že duchem budou ratolesti na prázdninách ještě dva týdny.
Řidiči by měli být opravdu obezřetní.
„Po prázdninách evidujeme případy dětí sražených vozidly,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Hutta. A upozornil, že by si majitelé plechových miláčků měli uvědomit, že u dětí bývají zranění způsobené automobilem vážnější než u dospělých jedinců.
Strážníci jsou si této okolnosti vědomi.
„První školní den jsme samozřejmě hlídkovali u škol celou dobu vyučování,“ sdělil velitel františkolázeňských strážníků Jiří Šollar. „Jinak ve školním roce běžně strážníci hlídají ráno u škol,“ vysvětlil.