VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před pětadvaceti lety byla účast ve volbách téměř stoprocentní

Cheb - Venuše Hofrajtrová z Chebu zažila ve volební komisi za desítky let úsměvné i vážné situaceVenuše Hofrajtrová z Chebu zažila ve volební komisi za desítky let úsměvné i vážné situace.

11.10.2014
SDÍLEJ:

Venuše Hofrajtrová. Foto: Deník/Jan Buriánek

Zažila situace, kdy se smála, i když jí dvakrát do smíchu nebylo. Řeč je o Venuši Hofrajtrové z Chebu. Ta ve volební komisi usedá již více než pětadvacet let. Jaké byly její začátky ve volební komisi? Nejen o tom mluvila s Chebským deníkem.

Jak vás napadlo usednout vůbec do volební komise?

Zpočátku to bylo tak, že mě nové politické strany oslovily, zda bych nechtěla v komisi sedět. A následně mě tato práce natolik nadchla, že jsem s malými přestávkami tady usedala pravidelně.

Zpozorovala jste, že se za všechna léta změnila vaše pracovní náplň?

Myslím si, že je to stále stejné. Nejde říct, že by bylo dříve práce více nebo je jí nyní méně. Pracovní postupy jsou téměř stejné. A i když někdy nastanou momenty, kdy komise jen sedí a čeká na voliče, umíme se pobavit. Někdo si vezme knihu, jiný časopis anebo křížovky. Na konci voleb se vždy musejí hlasy přepočítat, setřídit podle politických stran. Takže i když volby v sobotu končí ve 14 hodin, lidé od voleb tam sedí ještě několik následujících hodin.

Stala jste se svědkem legračních či vážnějších situací?

Těch byla spousta. Pamatuji si na jednu příhodu, kdy přišel odvolit muž, který si odseděl svůj trest ve vězení. Do našeho okrsku tehdy nespadal. Tak jsme ho nasměrovali, kam měl správně jít. Navíc s sebou nesl velkou kytici a chtěl ji předat své kurátorce. Co se týká těch nemilých zážitků, těch si pamatuji také celkem dost. Většinou jsou lidi naštvaní na politiky a vynadají volební komisi. Někdy se také stalo, že jsme některým lidem neumožnili odvolit, protože neměli platnou občanku.

Změnil se za ta léta počet lidí, kteří k volebním urnám dochází?

Musím říci, že zpočátku, kdy jsem začala do volebních komisí usedat, byla účast téměř stoprocentní. Lidé měli podle mého názoru radost z toho, že se mohou stát hybateli politického dění. Postupně však začal zájem o volby upadat. Mám za to, že se tak stalo zejména proto, že lidé od politiků a politických stran očekávali příliš, to se jim však nesplnilo.

Jakou účast tipujete v letošních komunálních volbách?

Myslím si, že tyto volby budou brát lidé vážně a přijde jich hodně. Voliči si podle mého cení, pokud sami mohou rozhodnout o tom, kdo usedne na radnici. K volební urně začalo v pátek odpoledne chodit poměrně hodně obyvatel.

Autor: Jan Buriánek

11.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení