Dluhová past i nadále sužuje region. Přesto se čísla rok od roku lepší a meziročně exekucí ubývá. Nadále ale patří obyvatelstvo Karlovarského kraje k nejvíce zatíženým v celé republice.

Podle údajů Exekutorské komory České republiky dopadla v roce 2020 exekuce na téměř dvě stovky lidí z kraje, což představovalo podíl přes dvanáct procent. Kraluje jim Sokolovsko, kde tvoří podíl osob v exekuci téměř čtrnáct procent. V závěsu se na úrovni okresů drží Cheb, kde se jejich počet šplhá ke třináct procentům. Nejlépe je na tom Karlovarsko, exekuce zasáhly deset a půl procenta obyvatel. Kdyby se spočítala celková suma dlužných částech, překročila by dvanáct miliard korun. Někteří dlužníci zápolí i s několika exekucemi naráz.

Ve statistikách, které komora vede, figuruje i devětapadesátiletý muž z Karlovarska, který aktuálně splácí 69 exekucí. V takovém počtu se jedná o ojedinělý případ. Nicméně dlužníků, kteří zápolí s více než dvacítkou exekucí je v kraji přes šest desítek.

Meziročně ale počet exekucí klesá. V roce 2018 to bylo ještě 17 procent, v roce 2019 už o procento méně, tedy 16 procent. Kraj tím následuje celorepublikový trend. „Potvrzuje se dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou ČR, exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně,“ komentuje meziroční srovnání k uzavřenému roku 2020 Jan Mlynarčík, viceprezident Exekutorské komory ČR. Celorepublikově komora eviduje snížení počtu exekucí o 18 procent. Důvodem může být paradoxně i pandemie. „Významný podíl na tak velkém poklesu může mít i současná epidemiologická situace související s onemocněním covid-19. Na základě vládních opatření došlo kromě jiného i k plošnému omezování provádění exekucí, čímž dochází k faktické paralýze věřitelů, kteří ztrácí víru ve vymožení svých pohledávek,“ doplňuje Mlynarčík.

Příčinou je nehospodárnost i nezaměstnanost

Důvodů, které vedou v Karlovarském kraji k exekucím je několik. Svůj podíl má ale také nezaměstnanost a fakt, že ne vždy se na hospodaření rodiny podílejí všichni práce schopní. To dokládá i šetření z roku 2019, které provedl Český statistický úřad. „V počtu pracujících členů domácností bylo nejméně pracujících šetřením zjištěno v kraji Ústeckém (0,96 členů) a Karlovarském, který vykázal pouze jednoho pracujícího člena,“ vypočítává Iveta Šedá z Krajské správy ČSÚ v Karlových Varech.

Úřad práce navíc ve své analýze pracovního trhu pro rok 2020 uvádí, že nezaměstnanost bývá často dobrovolná, přestože volná místa jsou uchazečům o práci nabízena. Týká se to zejména těch, co nepotřebují vysokou kvalifikaci. „U míst bez požadavku na vzdělání nebo se základním vzděláním se uchazeči o zaměstnání často snaží nabízenému pracovnímu místu jakkoliv vyhnout, ať už z důvodu nedostatku motivace, rodinných důvodů – sociální situace, exekuce, neochotě učit se novým věcem či nejrůznějším zdravotním důvodům bránícím vstupu na trh práce,“ říká dokument.