„Jedná se o nastávající maminky, které k nám chodí přibližně od 30. týdne těhotenství. Kolikrát přijdou daleko menší, ale i větší gravidity. Ženy k nám chodí i těsně před porodem. My ale doporučujeme nastávajícím maminkám docházet od 30. týdne," říká vrchní sestra Gynekologicko – porodnického oddělení Nemocnice Cheb Václava Šnaidlerová. „Povídáme si o porodu, také o tom, co si maminky představují a co my u nás na porodním sále nabízíme. Nastávající maminky i tatínkové si prohlédnou prostory porodnice, vidí naše porodní asistentky, oddělení šestinedělí i porodní sály. Vedeme diskuze a na všechny otázky týkající se porodu a nejen porodu poskytujeme odpovědi. Při prohlídce ukážeme lokalitu novorozeneckého oddělení a do diskuzí o něm se zapojuje i pan primář Čapek. Jsou to otázky o kojení, miminkách, bondingu, také jsou důležitá témata jako je péče o prsa, bradavky a podobně,“ pokračuje vrchní sestra.
Zájem maminek je velký a stále roste. „Naše porodní asistentka povídá o tom, kdy je dobré jet do porodnice a jak to poznat. To je pro ženy velmi důležité. Dále probíráme, co je konkrétně nutné si do porodnice sbalit. Informujeme také o tom, co naše porodnice poskytuje, co mohou naše porodní asistentky na porodním sále nabídnout, co se děje při příjmu a kam je následně zavedeme. Seznamujeme je s první dobou porodní. Jsem ráda za to, že se z většiny u porodu objevují i tatínkové. Je to moc důležité jak pro samotnou nastávající maminku, tak i vzájemný partnerský vztah. Otec se při porodu stává výjimečným "asistentem" - to za prvé, za druhé je neodmyslitelnou a výbornou psychickou podporou matky a za třetí si díky tomuto zážitku uvědomuje, co vše žena při porodu musí prožívat a jak moc silná musí být, “sděluje.
Maminky mají před porodem k dispozici mnoho pomůcek ke tlumení bolesti. „Máme tu gymnastický míč, žíněnky, difuzér s aromaterapií, olejíčky na masáže beder, podbřišku, nohou, podle toho, co maminka preferuje. Samozřejmě nesmím zapomenout na masážní, výřivou vanu, kterou rodičky mají velmi v oblibě. Na každém porodním sále máme jednu. Tato vana slouží k předporodní úlevě od bolesti. Nastávajícím maminkám nabízíme různé polohy při porodu. Jako důležitý preferujeme zmiňovaný bonding, kdy se bezprostředně po porodu miminko pokládá mamince na břicho. Naši zdravotníci nechávají dotepat pupečník, a to z toho důvodu, že pupečník zásobuje miminko okysličenou krví a působí jako prevence anémie u novorozeňat. Tatínkové mají možnost si přestřihnout pupeční šňůru,“ vysvětluje.
Vrchní sestra popisuje aktuální trendy při porodu. „Trendem jsou porodní přání. Takový návrh máme i na webových stránkách nemocnice. Přání lze stáhnout i z internetu, kde je toho v nabídce opravdu hodně. Další takovou novinkou je vaginální napářka se speciální napařovací nádobou a bylinkami, kde si žena sedne na napařovací stoličku, zahalí se do bavlněného prostěradla a napařuje. Samozřejmě musí splňovat určité podmínky. Nutno podotknout, že to krásně uvolňuje porodní cesty,“ popisuje Šnaidlerová.
Osvěta je podle slov vrchní sestry nesmírně důležitá. „Vždy si tady uděláme malé občerstvení, kávičku, čaj, já upeču buchtu a u toho hezky sedíme a povídáme si. Máme tu rodinnou atmosféru, a to vnímám jako velmi důležité. Kupodivu se někdy tatínkové ptají víc než maminky, což je milé. Opravdu vidím, jak jsou za to budoucí rodiče rádi, a to nám také samozřejmě dělá radost. Někdy je to více s humorem, někdy zase o té odbornosti, zkrátka od všeho něco,“ uvádí.
V předporodním setkávání Kuk na svět maminky vyplňují dotazník. „Je to tak lepší, protože v momentě, kdy přijedou do porodnice s kontrakcemi, tak je tím nechceme zatěžovat, mají myšlenky logicky někde jinde. Na našich stránkách také máme návrh toho, jaká u nás mohou mít porodní přání, což si maminky mohou stáhnout. Potom maminkám dáváme malé dárečky, které máme od firmy Hipp. Sponzorským darem nám pomohla i paní Pavla Kolářová, která učí na zdravotnické škole v Chebu a uháčkovala dečky s chobotničkami. Dále získáváme háčkovaná zvířátka od paní Jany Pečárkové a ráda bych dodala, že hračky pro miminka nám paní dodává pravidelně a dobrovolně. Maminkám také nabízíme možnost otisknutí nožičky novorozence po porodu, to vše mají zdarma jako pozornost porodnice Cheb,“ dodává vrchní sestra.
Další Kuk na svět je naplánovaný na středu 4. května od 14 hodin v jídelně na šestinedělí v Nemocnici Cheb. Při velkém zájmu porodnice pořádá Kukáčka i dvakrát do měsíce.