Lesní klub nedaleko Mariánských Lázní vznikl během léta 2023 a zažívá svůj první rok fungování. Na jeho vzniku se podíleli i rodiče, kteří pracovali se zakladatelekami a jejich rodinami. „Děti jsou, krom spánku, téměř celý čas venku, tedy v lese, na loukách, v zázemí školky a farmy, ve které jsou skoro všechna hospodářská zvířata. Učí se práci se dřevem, tvoří z přírodních materiálů, pečují o kozy, slepice, morčata a další hospodářská zvířata,“ říká zakladatelka Kateřina Filková s tím, že podstřešené zázemí vzniklo zateplením a úpravou starodávné stodoly a slouží především ke spánku a odpočinkovým činnostem. Interiér působí harmonickým dojmem a svým materiálem volně navazuje na přírodu. Místo radiátoru prostor zahřívají krbová kamna.

Areál pod vrchem bude připomínat výročí
Areál pod vrchem bude připomínat výročí

“Příliš mnoho dětí v současnosti ztratilo příležitost trávit čas hrou a učením v přírodě. Bez programu dospělých nebo elektronických obrazovek dokonce ani neví, co by venku měly dělat.” poukazuje Kateřina Filková. Jak dále zakladatelka Lesního klubu říká, příroda je pro dětské zdraví hodnocena jako neobjevený vitamím. „Malé děti v přírodním terénu rychleji rozvíjí motoriku, jsou méně nemocní, mají stabilnější psychiku a zlepšují sociální vazby. Blízký kontakt se zvířaty skvěle funguje jako zooterapie a nabízí dětem možnost, jak se uklidnit a relaxovat,“ dodává.

Děti mnohdy znají zvířata jen z obrázků

Děti tráví čím dál tím méně času venku, a není výjimkou, když znají lesní i hospodářská zvířata pouze z obrázkových knih. „Rozsáhlý výzkum České děti venku, provedený na reprezentativním vzorku 1515 českých dětí a stejném počtu jejich rodičů ukazuje, že typický český školák tráví venku ve všední den v průměru jednu hodinu a 41 minut a o víkendových dnech v průměru dvě hodiny a 49 minut. Dohromady průměrné dítě tráví venku pouze kolem 14 hodin týdně. Toto šetření jako první svého druhu v České republice realizovala Nadace Proměny Karla Komárka,“ podotýká Filková. V Karlovarském kraji v současné době funguje šest lesních školek, které zajišťují celoročně pobyt venku.

Lesní klub Farma u Kosího potoka je v Sekerských Chalupách. Protéká jím Kosí potok a klub obklopuje les. Místní lesní klub v dobrém přijali. Jeho zakladatelky své aktivity prezentují na sociálních sítích klubu. Také organizují slavnosti a kulturní události přístupné veřejnosti.