Vladimír Paleček pracuje jako socioterapeut v ostrovské nemocnici, znát ho ale může i řada lidí z Chebska. Vede totiž hodiny jógy smíchu, které mohli zájemci absolvovat třeba v chebské knihovně. Deník s ním hovořil nejen o tom, komu tato technika pomáhá.

Jak taková hodina jógy smíchu vypadá?

Představím lidem během 15 minut, co je jóga smíchu a kdy vznikla. Sdělím jim základní pravidla a technické informace. Jógu smíchu začínám několika cvičeními na rozdýchání a protažení. Poté ukazuji smíchocviky. Při cvičeních jógy smíchu předstíráme smích a skupinová dynamika vede k tomu, že se smích stává spontánním a nenuceným. Třešničkou na dortě ze zážitků jógy smíchu je meditace smíchem, která se tvoří smíchocvičeními „rozcvičenou bránicí" a tělem zaplaveným endorfiny. V meditaci smíchu z nás smích proudí jako voda z vodotrysku. To je stav meditace smíchem. Nesmějete se, ale stanete se smíchem.

Lze nějak popsat zážitky, jaké zažívají účastníci meditace?

Lidé zažívají prožitek spojení s ostatními, a tím i mnohem silnější přenos smíchu. Někteří lidé skočí do smíchu a zcela zažívají pocity absolutního, emocionálního uvolnění, extatické svobody, „výbuch" vědomí a úplné vyprázdnění mysli. Je to hlubší prožitek ničím nepodmíněného smíchu, jiný druh smíchu, při kterém se vám kutálí po tváři slzy a začnou vás bolet lícní svaly. Možná zjistíte, že se šíleně válíte po podlaze. A to vše bez humoru, jako jsou vtipy nebo jiné prvky. Meditace smíchem je nefalšovaný druh smíchu a prožitek katarze, která otevírá vrstvy podvědomé mysli a umožňuje prožívat smích z hloubi nitra. Zážitky můžou být také někdy spojeny s katarzí a uvolnění pláčem, který pomáhá léčit emocionální zranění a rozpouští emoční omezení. Meditace smíchem má velmi silný transformační účinek.

V čem tedy spočívá?

Je to unikátní koncept a ověřený praxí, který spočívá v tom, že se každý může smát bez důvodu, bez vtipu či komedie, humoru nebo jiných vnějších podmínek.

Smích je otevírán prostřednictvím kombinace cvičení založených na smíchu ve skupině, očním kontaktu a dětské hravosti, což po určitém čase většinou vede k přirozenému a nakažlivému smíchu.

Proč se užívá kombinace slov jóga a smích?

Důvod, proč užíváme v názvu tuto kombinaci slov, je ten, že spojujeme cvičení smíchu, tzv. smíchocviky, a další aktivity s jógovým dýcháním. To dává více kyslíku našemu tělu a mozku, což v nás vytváří pocit zdraví a energie.

Pojetí jógy smíchu je založeno na vědecky ověřeném faktu, že naše tělo nedokáže od sebe rozeznat předstíraný a přirozený smích, pokud jsme se rozhodli smát.

Pro koho je jóga smíchu určená?

Pro lidi, kteří nemají kontraindikaci. Od dětí až po seniory.

A kdo se jí nemůže věnovat?

Jóga smíchu není zázračnou léčbou a neměla by být brána za náhražku lékařské konzultace u fyzických, duševních a psychologických chorob, ale za silnou přírodní a přirozenou doplňující formu léčby. Smích nemusí být vhodný pro každého. Je v něm jisté fyzické napětí a zvyšuje se např. tlak v podbřišku. Nelze ji doporučit lidem trpícím zdravotními obtížemi, které jsou ve vážném, nekontrolovatelném stadiu, ale i konkrétními chorobami. Jde o krvácející hemoroidy, jakýkoliv druh kýly, chronický kašel, jiné akutní symptomy, epilepsii, srdeční choroby, vysoký krevní tlak, inkontinenci, vážnější psychiatrické poruchy a těžké bolesti páteře.

Lidé, kteří podstoupili větší chirurgickou operaci, by měli nejméně 3 měsíce počkat, než začnou s jógou smíchu. Má-li někdo pochybnosti, měl by se poradit se svým lékařem.

Kde se lidé na Chebsku můžou józe smíchu v nejbližší době věnovat?

Jógu smíchu si zájemci můžou vyzkoušet například tuto sobotu na chebském hradě, a to od 15 hodin. Další lekce se pak uskuteční v pondělí 20. června v 18.15 hodin v Městské knihovně Cheb. Termíny akcí zveřejňuji také na svých webových stránkách, které jsou: http://vladimirpalecek-jogasmichu.cz/index.html.

Jak vás napadlo, že začnete jógu smíchu „lektorovat"?

První zájem o jógu jako takovou se začal projevovat v rámci celoživotního vzdělávání na psychoterapeutické fakultě v Praze na základě přednášek pana MUDr. Nešpora na téma vliv jógy a relaxačních technik na současného člověka. Jsem velmi hravý a rád se směju. Už jako malé dítě jsem dělal všemožné ksichty před zrcadlem a před fotoaparátem. Jóga smíchu mě velmi oslovila, protože v ní člověk uvolňuje emoce a napětí v těle. Navíc mi přišla v mém povolání jako adekvátní nástroj pro pacienty na psychiatrii.

Pracujete jako socioterapeut, což je psychicky náročná práce. U čeho si vy sám odpočinete?

Odpočinu si u komedií a dobré beletrie, poezie hudby. Jinak rád plavu, chodím v přírodě, cestuju a píšu poezii, fotím.

Dnešní doba je velmi hektická. Máte nějakou „zbraň" proti stresu?

Nevím, jestli zbraň. Ale jako nástroj proti stresu a na zvědomování věci v životě používám Oshovy meditační techniky, jógu smíchu a další různé terapeutické prostředky. Ale jedno vím určitě, neberu se příliš vážně. Snažím se pečovat o sebe a o vztahy.