„Tak už je to tady zase," povzdychnou si zrakově handicapovaní z regionu. Nastal totiž čas takzvaných předzahrádek u restaurací. A nevidomým vzniká nová nečekaná bariéra. Na Chebsku s nebezpečnými ´teráskami´ musejí dost válčit. V Karlových Varech i na Sokolovsku je však situace mnohem lepší.

„Jsou specifické vyhlášky zaměřené na zřizování předzahrádek. Ale z Chebu a ani z Mariánských Lázní s námi nikdo vznik těch obecních nekonzultoval," povzdychl si nevidomý Emil Miklóš z Mariánských Lázní, sociální pracovník chebského TyfloCentra. „Z měst, kde se často pohybuji, tedy Chebu a Mariánských Lázní, jsou právě ty Mariánky mnohem horší. Nejvíce nás tam trápí terásky na Hlavní třídě. Nejčastějším problémem je, že nejsou ohrazené. Ale abych jen nekritizoval, za léta pozoruji v tomto ohledu mírné zlepšení, ale to je bohužel jen minimální. Co vím, tak třeba v Karlových Varech mají nezbytné parametry předzahrádek s ohledem na pohyb nevidomých přímo zakomponované v obecní vyhlášce," povzdychl si Emil Miklóš.

Problémy s předzahrádkami naopak nemusí řešit v sedmitisícových Kraslicích na Sokolovsku. Oficiálně je tu totiž registrována jen jedna, a to na náměstí před kulturním domem. A rozhodně nikomu nepřekáží. „Do tržního řádu jsme tak různá omezení nemuseli zakomponovat," řekla Jitka Odehnalová z kraslické radnice. Obdobně je tomu i v dalších městech na Sokolovsku.

Podle odborníků je pro nevidomé a slabozraké nebezpečné vše, co nezachytí slepecká hůl, vše, co vyčnívá více než 20 cm od vodící linie (tedy od domu, zdi, trávníku, plotu a podobně). Může to nevidomé dezorientovat a vystavit je tak například nebezpečí vstupu do vozovky nebo srážky s hosty restauračních zahrádek.

Opatření pro bezbariérové prostředí pro zdravotně postižené jsou zakotvena ve vyhlášce Ministerstva pro místní rozvoj ČR číslo 398/2009 Sb. Při povolování předzahrádek by se jí měli kompetentní pracovníci městských úřadů vždy řídit.