Realizace přeshraničního projektu Zurčící Chebsko – řeka bez hranic se pomalu rozjíždí. Zbývají už jen formality a celá akce může začít. Místní se mohou těšit třeba na úpravu okolí minerálního pramene v Rybářích.

Libá a Hohenberg

„Jedná se o společný projekt Libé a města Hohenberg a.d. Eger,“ vysvětlil Lubomír Švec, starosta Libé. Obec v současné době čeká již jen na smlouvu. Souhlas se zahájením realizace projektu již obec má. Místní zastupitelé se s rozhodnutím už na posledním jednání seznámili.

Obec čekají úpravy

Akce s názvem Zurčící Chebsko – řeka bez hranic bude financovaný z programu Cíl 3 Česká republika-Svobodný stát Bavorsko. Dotace by měla činit přibližně devět milionů korun. A protože je projekt přeshraniční, budou se některé úpravy konat jak na české, tak na německé straně. Na Libsku tak má dojít k úpravě okolí minerálního pramene v Rybářích, doznačení cyklotrasy Libsko, realizaci workshopů k Územnímu plánu, vybudování nové vodní nádrže a úpravě rybníka Tovární.

Právě třeba doznačení cyklotras potěšilo nejen místní. „V okolí Libé jezdím na kole nejen sám, ale i se synem,“ řekl potěšeně cyklisticky zapálený Cheban David Mašek. „Doznačení tras ale vítám.“

Mají tři roky

„Projekt začne v červnu workshopem studentů,“ vysvětlil starosta. Úpravy a akce budou realizované v horizontu tří let. „Až po workshopech se rozhodneme, která část projektu přijde na řadu dál,“ vysvětlil.