Kouříte? A zkoušeli jste přestat? Že už mnohokrát? Tak to zkuste ještě jednou a s námi! Důvodů se jistě najde mnoho: nebudete utrácet za to, že si ničíte zdraví, nebudete smrdět kouřem, začnete si vychutnávat vůně a vaše pleť bude vypadat lépe.

Deník se rozhodl, že nebude poskytovat jen prázdné rady. Dva redaktoři Chebského deníku přestanou s vámi, našimi čtenáři! Václava Simeonová si poslední cigaretu zatím zapálila v sobotu 16. ledna, Lukáš Maďa včera 21. ledna. Zapojte se také a pište na redakce.cheb@denik.cz vaše pocity, zkušenosti či rady.

Díky vstřícnosti Kampaně Evropské komise HELP – Pro život bez tabáku vám budeme pravidelně přinášet informace o tom, co se s vaším tělem děje.
A jak by bylo dobré se zlozvykem skončit? Někteří věří žvýkačkám, jiní žádnou pomoc nepotřebují. Podle odborníků se má se závislostí skončit naráz.

„Podstata závislosti je v tom, že droga rozhoduje za člověka,“ vysvětloval chebský psycholog Ján Pobežal. „Nedovolí mu s ní skončit, protože se dotyčný stane jejím otrokem. Když nám příroda dávala pudy, se závislostmi se nepočítalo. Proto jsou silnější než příroda.“ Také on potvrzuje, že cesta je v tomto případě jen jedna. „Pokud bychom chtěli přestat kouřit, musíme úplně přerušit kontakt s látkou. Pouhé omezení nepomůže,“ řekl.

Proč jsme se rozhodli přestat?
Když Lukáš (kolega) přišel poprvé do naší redakce, všimla jsem si, že kouří stejnou značku cigaret jako já. Chodili jsme do stejné trafiky, kde jsme viděli stejnou věc – foťák, postavený z krabiček od cigaret. Byla to vtipná reklama a jen tak ‚z hecu‘ jsme se rozhodli, že tenhle nápad půjde lehce přetransformovat na naší značku. Postavíme velblouda (že neuhádnete značku… :–))! Paradoxně nás, asi po třech měsících sbírání, nápad přivedl k něčemu úplně jinému. (Nabírali jsme totiž celý šuplík – 110 krabiček…) „Není ti z toho trochu špatně?“ zeptal se mě Lukáš, když mi krabičky ukazoval. A mně opravdu bylo… Spočítala jsem si, že mě tahle ‚sranda’ už stála kolem tří tisíc korun za čtvrt roku. A to plus mínus. Za rok bych měla dvanáct tisíc. Na to, že peníze vlastně jen shořely, je to dost… Jistě také najdete důvod, proč přestat…Václava Simeonová
Kouřím už zhruba pět let. Za celou tu dobu jsem za cigarety propálil už dost peněz a uvědomil jsem si, že mi to za to nestojí. Jak řekla kolegyně, tak jsme v trafice viděli z krabiček od cigaret postavený model zapalovače a foťáku. Tak nás napadl ten velbloud. Už i mně se ale začalo dělat při pohledu na plný šuplík krabiček od cigaret špatně a poté, co mi kolegyně řekla, že přestala ze dne na den kouřit, tak jsem se tak rozhodl také. Navíc jsme se ten den ještě vyhecovali s přítelkyní, že přestane také. Když bych se pokusil přestat kouřit sám, tak bych neměl dost pevnou vůli. Takhle si navzájem pomůžeme a když bych si zapálil, tak mě profackuje, a to opravdu nechci, ale i tak to bude hodně těžké. Lukáš Maďa
Vyzkoušejte: Fageströmův test závislosti na nikotinu

1. Za jak dlouho po probuzení si zapálíte první cigaretu?

do 5 min. 3 body
za 6-30 min. 2 body
za 31-60 min. 1 bod
po 60 min. 0 bodů

2. Je pro vás obtížné nekouřit tam, kde je to zakázané?

ano 1 bod
ne 0 bodů

3. Které cigarety byste se nejméně rád vzdal/a?

té první ráno 1 bod
kterékoliv jiné0 bodů

4. Kolik cigaret denně kouříte?

1 - 100 bodů
11-201 bod
21-302 body
31 a více 3 body

5. Kouříte víc během prvních ranních hodin po probuzení než ve zbytku dne?

ano 1 bod
ne 0 bodů

6. Kouříte, i když jste nemocný/á tak, že strávíte většinu dne na lůžku?

ano1 bod
ne0 bodů

Po sečtení získaných bodů hodnotíme závislost na nikotinu takto:

0-1 bod žádná nebo nízká

2-4 bodynízká

5 bodů střední

6-7 bodů vysoká

8-10 bodů velmi vysoká

Zdroj: Kampaň Evropské komise HELP – Pro život bez tabáku,www.help-eu.com.