Vysoké horečky, kašel, dušnost a bolesti v krku. To jsou příznaky ptačí chřipky. Více než polovina infikovaných umírá. Podle odborníků však lze riziko přenosu na člověka významně zmírnit.
Odborníci, kteří se věnují vývoji prostředků určených ke snížení nebezpečí nákazy či infekce, připravili ve spolupráci s hygieniky řadu doporučení, jejichž cílem je zabránit přenosu viru ptačí chřipky na člověka.
K nejzákladnějším radám patří vyhnout se manipulaci s uhynulými kusy ptáků.

V Chebu například drobné ptáky likvidují strážníci městské policie, větší kusy mají na starosti hasiči.
„Právě ve středu nás lidé kontaktovali s tím, že na parkovišti u Hypernovy leží mrtvý holub,“ řekl zástupce velitele Městské policie v Chebu Ladislav Svobodník. Hasiči však zatím k žádným uhynulým kusům na Chebsku nevyjeli.

K dalším doporučovaným zásadám patří omezit kontakt s drůbeží na minimum. Pokud je pohyb mezi ptáky nutný, je třeba mít na zřeteli, že virus se koncentruje převážně v trusu. Je nezbytné použít ochranné prostředky jako jsou roušky, rukavice nebo ochranný oděv.
Také při kuchyňské úpravě drůbeže je třeba věnovat zvýšenou pozornost tepelné úpravě masa.
Odborníci upozorňují i na důsledné mytí rukou a povrchů, které přicházejí do styku s drůbeží. Na desinfekci je třeba použít přípravky, které dokáží viry účinně hubit.