Setkat se osobně s prezidentem republiky Václavem Klausem se podaří málokomu z nás. Studenti Gymnázia a obchodní akademie v Mariánských Lázních to štěstí měli.

Výlet na vánoční koncert do Lán si zasloužili za výzdobu jednacího sálu u příležitosti zasedání Visegrádské 4. „Samozřejmě jsme hluboce prožívali, že se prezident se svou ženou ocitli v naší těsné blízkosti,“ podělil se se svými pocity student Marek Haměra. „O úvodní řeč se postarala první dáma Livie Klausová, která svými slovy navodila krásnou přátelskou atmosféru.“ O hudební představení se postarali žáci Základní umělecké školy v Bečově. „Paní Klausová je sama pozvala poté, co je slyšela hrát prvím dámám v listopadu,“ uvedla učitelka mariánskolázeňské školy Marta Nyklesová.

Pak se studenti vydali do salónku, kde na ně čekal čaj a domácí koláčky. „Poté dorazil prezidentský pár. Následovalo sálodlouhé fotografování a autogramiáda. Je pravdou, že prezident se s námi dlouho nezdržel, spěchal za pracovními povinnostmi,“ řekl Marek Haměra.

Jedinou kaňkou celé akce bylo cestování. „Museli jsme v tomto mrazivém počasí jet hodinu a půl do Varů vlakem, poté dojít pěšky po silnici ke krajské knihovně, která nám poskytla azyl a nechali nás tam hodinu ohřát,“ sdělila Nyklesová. „Při zpáteční cestě se to opakovalo. Na rozdíl od karlovarských studentů nás to vyšlo o šest hodin více,“ dodala.