Přesně takové rady dává chebský psycholog Ján Pobežal rodičům, jejichž ratolesti domů přinesou to horší vysvědčení.

„Ti tátové a mamky, kteří mají zájem o prospěch dětí po celý školní rok, přeci nemohou být nyní překvapeni," uvedl psycholog a dodal, že navíc ne všechny ratolesti mají schopnosti na výborné známky ve škole. „A nejedná se jen o míru intelektu. Leckdy děti handicapují třeba jejich některé vrozené vlastnosti jako nesoustředěnost a přílišná aktivita."

Podle psychologa Pobežala také bývá u mnohých školáků malá motivace po skvělých výsledcích ve škole. „Důležité je, jak vysoko hodnotu vzdělání berou rodiče. Těžko lze očekávat, že ti více lhostejní mohou svoje potomky nějak namotivovat. A někdy dokonce za nezdar žáků mohou i samotné školy. To když nedokáží pracovat s novými trendy a děti se tam mnohdy cítí jak ve vzdělávacím ústavu z minulého století," pousmál se Pobežal.

A jak podle psychologa bojovat s depresemi z neúspěchů a pošmourného počasí?

„Za nejvhodnější považuji položit si otázku co mne trápí? Nejhorší je, když lidé znají důvod svých problémů, a nic s tím nedělají. Doporučuji takové svízele řešit. Vždy se dá alespoň něco podniknout. Obvykle na řešení starostí dokážeme také najít nějakou spřízněnou duši. Prostě bychom se měli na něco těšit."