Stejně jako na sjezdových tratích, i při zimních horských túrách by podle horských záchranářů měli lidé dodržovat desatero, díky kterému lze předejít možným potížím.

V první řadě radí odborníci, že lidé by vždy měli pečlivě naplánovat trasu túry a vybavení na ni (nezapomenout na léky). Túru pak hlavně naplánovat podle fyzické a psychické kondice nejslabšího ze skupiny.

Nedílnou součástí je s předstihem získat co nejvíce informací o prognóze počasí, sněhové a lavinové situace. „Před odchodem na túru je nutné předat informace o trase a předpokládané době návratu,“ stojí na stránkách Horské služby ČR s tím, že tempo na túře se musí zvolit podle nejslabšího ze skupiny.

V desateru také stojí, že účastníci nesmí podcenit správnou znalost používání mapy, znát druhy značení turistických cest specifické pro jednotlivá pohoří. To samé platí u znalosti typů výstražných tabulí. „Lidé se také nesmí pohybovat mimo značené cesty,“ zní další rada.

Výprava by pak rozhodně neměla zapomenout mít ve své výbavě lékárničku a každý účastník by v případě potřeby měl umět poskytnout první pomoc.

Znát kontakty na Horskou službu nebo na zdravotní záchrannou službu a mít vždy nabitý a zapnutý mobilní telefon je samozřejmostí, stejně jako znát zásady chování pro případ zbloudění, pádu.