Do letošním Příběhů bezpráví se zapojilo téměř čtyři sta škol a nechybějí ani instituce v Karlovarském kraji. Pandemie koronaviru ale model změnila. Příběhy bezpráví a besedy se nekonají přímo ve školách, ale on-line na sociální síti a webových stránkách Jednoho světa na školách (JSNS), kam se mohou připojit všichni, ne tedy jen žáci a studenti.

„V letošním roce se v rámci Příběhů bezpráví zabýváme rolí médií, propagandou, cenzurou nebo mediální manipulací v komunistickém Československu,“ řekl ředitel vzdělávacího programu JSNS ze společnosti Člověk v tísni Karel Strachota. „Letos jsme vzhledem k sedmdesátému výročí popravy Milady Horákové zařadili dva filmy přibližující teatrální mediální kampaň spojenou s vykonstruovaným procesem s touto statečnou ženou. Poukážeme zároveň na příklady projevů zmanipulované veřejnosti a nenávistnou propagandistickou mašinerii, která proces ve jménu republiky a jejího lidu provázela.“

Beseda s historikem Petrem Blažkem navazující na film Případ Dr. Horáková a filmové zpracování divadelního představení s názvem Zítra se bude… se už uskutečnila. A měla u studentů velký úspěch.

„Zajímalo mě například to, jak mohli komunisté dokázat, že z u veřejnosti velmi kladně vnímané ženy udělali nenáviděnou zrádkyni,“ řekla studentka školy v Karlových Varech.

Ve čtvrtek 12. listopadu bude možné sledovat on-line besedu se Šimonem Pánkem, jedním ze studentských vůdců sametové revoluce, 19. listopadu pak na otázky moderátora i studentů bude odpovídat Jan Ruml .

Sérii on-line debat uzavře novinář a spisovatel Ivan Binar, který bude hovořit o emigraci a nezávislých médiích. Kromě filmu o Miladě Horákové pak mohou žáci zhlédnout dokument Heleny Třeštíkové Pavel Tigrid – Evropan či dokument Tajné akce StB: Akce Alfa.