V pondělí je pak čekal nabitý program a večerní koncert. Po nějaké době se Japonci opět setkali s přáteli z ašských sborů Chorus Egrensis a SAšáci, které navštívily Japonsko před šesti lety.

Kromě prohlídky Aše, Františkových Lázní a Chebu čekalo hosty další překvapení. „Při procházce kasaockým zálivem se z druhého břehu linuly tóny Larga z Dvořákovy Novosvětské. Bylo to neuvěřitelné…,“ zavzpomínala sbormistryně Alexandra Benešová s tím, že připravili pro návštěvníky podobný zážitek.

U rozhledny na vrchu Háj v Aši jim nechali zaznít japonskou skladbu. Cestou z rozhledny si japonští hosté broukali známou melodii a tento zážitek umocnil pocity z návštěvy v Aši.

„Možná je tu trochu chladněji, ale přijeli jsme s otevřeným srdcem a jsme velmi natěšení, takže nám nevadí ani zima,“ řekla sbormistryně Miyake Mariko. „Moc se nám tady líbí, hlavně to vřelé přijetí.“
Jak poznamenala, mezi Čechy a Japonci je velký rozdíl. „Mám pocit, že u vás je to trochu volnější, že v Japonsku vše sice působí vřele, ale jsme ovlivněni pravidly.“

Stranou nezůstaly ani události posledních dní, kdy Japonskem otřásá přírodní katastrofa. Chorus Egrensis uspořádal veřejnou sbírku, jejíž výtěžek pošle prostřednictvím svých japonských hostů do postižených oblastí. Celková suma byla známa až po uzávěrce tohoto vydání.
Město Kasaoke je od centra zemětřesení dost daleko, Miyake Mariko to odhadla na nejméně 200 kilometrů.

„Ale zemětřesení jsme pocítili. Chtěli jsme něco udělat, nějak pomoci, jenže vlastně není jak. Snažíme se alespoň pořádat charitativní koncerty a přispívat postiženým oblastem.“

Dětský sbor z Kasaoke existuje od roku 1990 a vždy měl nejméně 30 členů, do Aše přijelo jen pár zástupců. Nejmladší jsou dvě čtyřleté děti, nejstarší je 22letá slečna. Na zahraničním vystoupení je sbor za svou dvacetiletou historii potřetí. Z Aše míří dnes ráno do Rakouska.