Ačkoliv některé střední školy naplnily třídy již v prvním kole přijímacích zkoušek, volná místa mají. „Stále můžeme jednoho studenta přijmout,“ potvrdil ředitel chebského gymnázia Jaroslav Kočvara.
Podobná situace nastává v okamžiku, kdy se žák hlásí na žádaný typ školy. Zašle tedy přihlášku i do jiného regionu. „Přijali jsme studenta z Ostrova. Pak ale zjistil, že mu vyšlo odvolání na gymnázium v místě jeho bydliště. Takže jsme vyhlásili i třetí kolo,“ vysvětlil Kočvara. Zájemci mohou zasílat přihlášky do 24. srpna.

Ti, kteří by chtěli být cukráři a při příjímačkách se jim štěstí vyhnulo, se také mohou radovat. Mariánskolázeňská hotelová škola nabízí do konce srpna ještě čtyři volná místa.
Žáci ale většinou problém se přijetím nemají. Většina z nich se pro určitou školu rozhodla během prvních dvou kol. „Naši studenti se dostali na školu, jakou chtěli, hned v prvním přijímacím kole,“ sdělil ředitel chebské základní školy v Americké ulici.
Ačkoliv možnost podání přihlášky pouze na jednu školu vyvolávala ostré diskuze, situace kritická není. „Když se žákům nevydaří první kolo, mohou zkusit další,“ řekl dvaatřicetiletý Jiří Sedláček z Chebu.
Jiní by chtěli změnu. „Myslím, že je tento systém pro žáky psychicky náročnější,“ sdělila svůj názor dvacetitelá Kateřina Holubová.