Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomněli si výročí osvobození

Cheb -Kromě hlavního pietního aktu v Městských sadech, se vzpomínalo i v malých obcích

24.4.2011
SDÍLEJ:

V pořadí již 66. výročí osvobození města Chebu se odehrálo u památníku 97. pěší divize americké armády, u pomníku ruské armády a k památníku 1. pěší divize USA. Foto: Deník: Jan Buriánek

V pořadí již 66. výročí osvobození města Chebu americkou armádou, si o víkendu připomněli občané a zástupci vedení města Chebu, amerického a britského velvyslanectví a ruského konzula. Hlavní pietní akt se uskutečnil u památníku 97. pěší divize armády USA v Městských sadech. Sešlo se tu několik desítek lidí. Následně se všichni zástupci měst a států přesunuli také k pomníku ruské armády a k památníku 1. pěší divize armády USA.

Úvodní řeč začal tajemník Městského úřadu Cheb, Václav Sýkora. „Datum 26. dubna si připomínáme jako den osvobození města Chebu americkou armádou,“ řekl Václav Sýkora.

Přítomní lidé přijali tuto akci kladně. „Myslím, že je potřeba si neustále připomínat, jaké hrůzy válka přinesla,“ řekla Marie Červená z Chebu. Projevu se ujal i chebský starosta Pavel Vanoušek. „Sešli jsme se na tomto místě, abychom si připomněli, že před 66. lety skončila 2. světová válka,“ řekl starosta.
„Město Cheb se stalo prvním velkým městem na území Československa, osvobozeným jednou ze spojeneckých armád americkou armádou. Jedním z lidí, kteří měli u památníku svůj projev byl i plukovník ve výslužbě a signatář Charty 77, František Svatuška. „Projev jsem si připravoval pouze jeden večer. Přišel jsem na to, že je nejlepší vyhmátnout pouze fakta, která se vztahují k osvobození Chebu,“ uvedl. „Zamrzelo mě, že na tuto akci přišlo málo lidí.“

Po skončení vzpomínkového setkání v Městských sadech se zájemci a zástupci města přesunuli k pomníku ruským obětem a k památníku 1. pěší divize armády USA. Po těchto oficiálních aktech zamířilo vedení města ještě na pietní místa v Potočiště, u Střížova a na chebském hřbitově.

Autor: Jan Buriánek

24.4.2011
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení