Studenti a učitelé chebského gymnázia opět nechali ožít vědu. Už počtvrté připravili akci, při které se mohou návštěvníci z řad školáků i široké veřejnosti přesvědčit, že může být fyzika, chemie i biologie zábavná.

Letos se akce, která se doposud konala na náměstí Krále Jiřího, přesunula ke gymnáziu. I proto se přejmenovala z 'Vědy před radnicí' na '950 Minut zábavné vědy.'
„Chtěli jsme návštěvníky seznámit i s exponáty našeho nového Interaktivního přírodovědně - ekologického parku,” vysvětloval Jaroslav Kočvara, ředitel Gymnázia Cheb. „Ty jsou pevně zakomponované v prostoru u školy, a tak by nebylo možné je převézt. Příští ročník se ale opět přesuneme před radnici.”

O nové exponáty tak rozhodně nouze nebyla. Kdo přišel, mohl jich desítky nejen spatřit, ale téměř všechny si také sám vyzkoušet a osahat. „Díky podpoře města přibývají stále další a další,” podotkl Jaroslav Kočvara.

A proč vlastně akci začali před čtyřmi lety pořádat?

„Rádi bychom tímto způsobem zpopularizovali přírodovědné a technické obory, protože zájem o ně celoevropsky klesá,” vysvětloval s tím, že právě tito odborníci pak můžou všem chybět.

Velkou pozornost budil mezi návštěvníky letošního ročníku například simulátor dominového efektu. „Mně se líbí úplně všechno,” řekl desetiletý Patrik z Chebu. „Když se ukazují různé pokusy, vypadá vše tak jednoduše,” smál se.

Organizátoři mohou být opět s účastí spokojení. Ačkoliv se akce nekonala na tak pro veřejnost frekventovaném místě, našli si na ni cestu i lidé, kteří již dávno nejsou školou povinní. Ani žáci nepřijeli jen z místních škol. Vědu si přišli užít i školáci z různých okolních měst, například také ze Sokolova.