Město tam dokončilo stavbu nového návštěvnického centra za 18 milionů korun. Otevře se už letos v dubnu.

V těchto dnech dokončila firma celou stavbu nového návštěvnického centra a chybí už jen vybavení nových prostor nábytkem a technologiemi. Lidé zaparkují pohodlně i na parkovišti, které bylo během loňského roku částečně uzavřeno.

„V přízemí nového objektu bude recepce pro odbavení až 40 lidí a zázemí pro správce rezervace. V patře pak budou pracovny pro badatele, kteří do naší rezervace často přijíždí,“ sdělil starosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Vedle této budovy vznikne také zelená učebna, která bude sloužit pro ekologickou výchovu dětí, ale také jako zázemí pro návštěvníky. „Vybudovali jsme ji i proto, že si návštěvníci po prohlídce rezervace dosud neměli kde odpočinout. Samozřejmě že součástí je i nová budova se sociálním zázemím,“ poznamenal Jan Kuchař.

KVĚTENA SOOSU A OKOLÍ. Jiří Brabec je jedním z editorů publikace, kterou je možné koupit v Muzeu Cheb. „Expozici máme zavřenou z důvodů rekonstrukce. Nicméně je možné v pracovní době zazvonit u služebního vchodu z Kostelní ulice a knihu koupit v sekretari
Publikaci o Soosu ocenili také porotci

Do národní přírodní rezervace Soos zavítá každý rok přes 60 tisíc lidí.

„Značka národní přírodní rezervace veřejnost přitahuje a je dobře, že se do péče aktivně zapojují i místní samosprávy. Mám radost, že se do sebe neuzavírá ani státní ochrana přírody, pro kterou je jednou z priorit právě přibližování zdejších přírodních krás návštěvníkům,“ poznamenal při zahájení stavby ministr životního prostředí Richard Brabec.

Z celkových nákladů 18 milionů korun za rekonstrukci pokryla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj až 90 procent této částky. Stavba je součástí česko-německého projektu s názvem Brána do nitra Země. Hlavním partnerem je německá organizace Montan-Stiftung Nordost Bayern z Fichtelbergu, která se chlubí jedinečnou návštěvnickou štolou Gleißinger Fels (Železná skála), jež je nejstarší a největší svého druhu v severní části Bavorska. Právě tam vzniká podobné návštěvnické centrum a prostory pro výstavy a vzdělávání.

Stezka v rezervaci vede po dně vyschlého slaného jezera. V Soosu po něm zůstala skutečná evropská rarita křemelinový štít. Léčivý vzduch, krásná příroda a mofety to je přírodní rezervace Soos v Novém Drahově nedaleko Františkových Lázní. Místo láká k procházce snad v jakémkoliv počasí.

Přednáškový večer o přírodě Soosu a slavnostní křest nové publikace o květeně této přírodní rezervace
Pokřtili knihu o květeně Soosu

Návštěvníci mají možnost si prohlédnout nejzajímavější místa rezervace po naučné 1,4 kilometru dlouhé stezce, která je vybavena 10 informačními panely.

Po chodníku se lidé dostanou i k léčivému Císařskému prameni. Jedná se o nejsilnější z minerálních pramenů, které se v rezervaci nachází. Má velký obsah minerálních látek (6,5 g/l) a velké proplynění. Obsahuje v sobě sloučeniny železa, síry, hydrouhličitanu a chloru.

V jímací keramické nádobě je ho možné i ochutnat. A stačí ujít dalších pár desítek metrů po dřevěném chodníku a návštěvníci se dostanou k přírodnímu unikátu křemelinovému štítu, kde v bahně probublávají jednotlivé mofety a celá krajina je cítit po sloučeninách síry. Některé mofety se nacházejí i vedle stezky pro pěší v travnatých úsecích, ale všude v rezervaci platí přísný zákaz vstupování mimo dřevěný chodník. V opačném případě může hrozit lidem, kteří neuposlechnou, tučná pokuta.