Vytopené sklepy, neprůjezdné silnice, sesuvy půdy. To jsou následky čtvrteční bouřky, která se pozdě odpoledne společně s průtrží mračen přehnala nad Chebskem.

K nejvíce postiženým lokalitám patřily podle zasahujících hasičů Františkovy Lázně, Dolní a Horní Lomany a Trstěnice. Voda navíc zkomplikovala dopravu z Chebu do Mariánských Lázní. Na hrázi jesenické přehrady totiž došlo k sesuvu půdy a automobily měly k dispozici pouze jeden jízdní pruh. „Na části hráze směrem do údolí pod přehradou došlo ke čtyřem mělkým sesuvům půdy, každý v délce zhruba patnácti metrů. Stabilita hráze není v žádném případě ohrožena,“ zdůraznil mluvčí Povodí Ohře Chomutov Jan Svejkovský.
Problémy měli lidé ve Františkových Lázních, kde na průtahu městem u restaurace Milano voda zaplavila komunikaci a přilehlé okolí až do výšky sto dvaceti centimetrů. „Dopravu jsme museli odklonit,“ potvrdil františkolázeňský starosta Ivo Mlátilík. V okrajových částech města se voda z luk nahrnula do zahrádek nově postavených rodinných domků. V několika případech museli majitelé v podezdívkách plotů prorazit otvory, aby voda mohla volně odtékat.

„Jakmile přišla přívalová vlna, kanalizace to nestíhala pobrat,“ řekl jeden z obyvatel Františkových Lázní Miloš Kourek. „Mám ve sklepě asi půl metru vody, naštěstí jsem dneska nezaparkoval auto před domem jako to obvykle dělám.“

K problémům, které město mělo po řádění orkánu Kyrill přirovnal následky čtvrteční bouře františkolázeňský zastupitel sedmačtyřicetiletý Jiří Vosala: „ Zdá se mi, že teď to bylo ještě silnější. Bylím ve Františkových Lázních od narození, ale takové gejzíry, které ve črvrtek večer tryskaly z kanálů, nepamatuji.“

Třebeňským dělala starosti voda z okolních polí. Tu nepobral tamní rybník a rozlil se p do kraje. Voda natekla i do sklepení domu, který od rybníka odděluje jen komunikace. „Povodeň sahala až ke hřišti, silnice na Drahov byla průjezdná jen s obtížemi, stálo tam půl metru vody,“ řekla referentka Obecního úřadu v Třebeni Margita Trkovská. „Kdo byl venku, pomáhal. Lidi přinesli pytle a lopaty, na pískovišti mateřské školy jsme je naplnili a udělali alespoň provizorní hráz, abychom vodu z rozlitého rybníku zastavili. Mezi novostavbami u Bismarka se jí valilo tolik, že jsme nevěřili svým očím, kde se tady najednou vzala.“
K postiženým patří i františkolázeňský hotel Imperiál, který má zatopené veškeré vybavení sklepních prostor.

Největší zkázu přinesla bouře ve čtvrtek večer na Františkolázeňsko:

"Hasiči vtéto souvislosti vyjížděli téměř 40x, ztoho 31 případech právě na Chebsku," uvedl František Petr, tiskový mluvčí HZS Karlovarského kraje

První výjezd vsouvislosti sbouřkou a čerpáním vody byl zaznamenán ve čtvrtek 9. srpna v16.33 hodin. ve Františkových Lázních. A čerpání vody pokračuje i v pátek na 7 místech kraje. Hasiči odhadují, že je vterénu nejméně 20 hasičů.

Mezi prvními postiženými byly objekty vHorních i Dolních Lomanech a vTrstěnicích. Hotel Imperiál ve Františkových Lázních má například zatopenou celou technologii, která je umístěna vsuterénních prostorách.

Na Jesenické přehradě se sesunula část povrchu hráze. Motoristé musí počáítat s tím, že po hrázi se jezdí pouze v jednom pruhu. Doprava je řízená světelnými znameními.

Přehled srážek za posledních 24 hodin na Chebsku - zdroj: Internetové stránky Povodí Ohře 11.15 hod

Skalka 15,2 milimetru vody za 24 hodin

Slapany 29,7 mm

Jesenice 16,9 mm

Mariánské Lázně 26,9 mm

Podhora 47,8 mm

Luby 34,7 mm

Aš/ V Doubravě na Ašsku se rozlil tamní potok a zatopil restauraci Magdalena, která tak stála zhruba půl metru pod vodou. „Aš leží v kopcovité krajině, takže přívalová voda nanesla bláto z kopců do ulic. Naštěstí žádné další škody hlášeny nemáme,“ řekl starosta města Dalibor Blažek.


Drmoul/ Přívalové deště překvapily děti, které se zde účastnily fotbalového soustředění. Děti, stanující na na místním hřišti, se musely kvůli velké vodě ještě v noci vrátit domů. „V takovýchto situacích voda v Drmoulu obvykle zaplavuje jen několik sklepů, i když v loňském roce nám částečně zatopila čerstvě zrekonstruovanou mateřskou školku, svěřila se starostka obce Vladislava Chalupková.


Luby/ Bouře zde způsobila výpadky elektřiny a pravděpodobně došlo také k poruše mobilního vysílače. „Ještě dnes zde nefunguje mobilní telefon,“ sdělil nám starosta obce Karel Kubeš.


Prameny / Václav Brenner, starosta obce, nám sdělil: „S velkou vodou jsme letos zatím problémy neměli, ani tentokrát nám nezpůsobila žádné škody. Vážnější škody jsme zaznamenali naposledy v červnu 2006, kdy voda zatopila místní Penzion U Nováka.“ Větší následky zde zanechala bouřka. Blesk totiž udeřil do jednoho z domů a zničil tak několik elektrických přístrojů v domě.


Skalná/ Ve městě došlo k zatopení několika místností zdejší sportovní haly, zatopeno bylo i několik dalších objektů, převážně šlo ale jen o dešťovou vodu. Poškozeny byly hlavně omítky budov. „Zatím nemáme žádné větší škody hlášeny. Město se nachází na horním toku potoka, tudíž nemáme obykle například při dlouhotrvajících deštích problémy,“ řekl starosta obce Radomil Gold. ⋌