"Kromě ranní události nebylo nutné nikde zachraňovat ani evakuovat. Čekáme na potvrzení výhledu počasí od meteorologů. Stále pokračuje činnost štábu Hasičského záchranného sboru a také koordinace s povodňovými komisemi," řekl v neděli večer mluvčí HZS Martin Kasal.

V pondělí ráno informují hasiči dále. "Po velmi náročných dnech se hasiči dočkali v průběhu Štědrého večera a noci na první svátek vánoční relativně klidu. Během pozdního večera a noci vyjížděli ke 12 událostem, kdy se jednalo o spadlé stromy na vozovky, jednou zasahovali u požáru krabice od zábavní pyrotechniky, dvakrát vyjeli k čištění propustků a dvakrát k čerpání vody ze sklepa. V jednom případě se jednalo o dopravní nehodu bez zranění, kdy osobní auto narazilo do stromu spadlého na silnici. Podle informací meteorologů či Povodí Ohře je stav na vodních tocích v kraji již lepší, většina hladin klesá. Hasiči stále zůstávají připraveni, včetně potřebného materiálu. Důležitý bude vývoj počasí," dodal Kasal.

Přívalová voda z kopců i řek vytopila sklepy i zahrady. Situace se uklidňuje | Video: Deník/Roman Cichocki

Se škodami musejí počítat i zahrádkáři. Jejich pozemky stojí většinou v záplavové oblasti a blízkost vodních toků je v podobném počasí příčinou zatopení jejich pozemků. "Naše zahrádka to odskákala s plnou parádou. Není vůbec šance se tam suchou nohou dostat," řekl Milan Hloušek z Kraslic, který se o víkendu snažil dostat na svou zahradu. Tamní zahrádkářská kolonie je v těsné blízkosti řeky Svatava.