Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt na rekonstrukci sv. Mikuláše čeká jen na finance

Cheb - Původně se počítalo i s generální opravou varhan. Ve zredukovaném projektu se s ní ale kvůli vysoké finanční náročnosti už bohužel nepočítá.

17.8.2013 2
SDÍLEJ:

Kostel sv. Mikuláše. Foto: Václava Simeonová

Jedním z projektů, který by rád získal finance z Regionálního operačního programu Severozápad, je rekonstrukce kostela sv. Mikuláše v Chebu. Ten počítá například se zpřístupněním věže, krypty, rekonstrukcí oken a řadou dalších prací, které si vyžádají 40 milionů korun.

Co vše by v chebském ‚Mikuláši' mělo projít opravou?

„To závisí na tom, jaké finanční prostředky se nám podaří získat," sdělil Petr Hruška, farář chebské římskokatolické farnosti.

„Součástí původní vize celkové rekonstrukce, na kterou jsme podávali žádost o podporu z ROP Severozápad, byla kompletní vnitřní i vnější rekonstrukce chrámového objektu. Protože jsme ale z tohoto dotačního titulu finance nakonec nezískali, projekt jsme byli nuceni značně zredukovat a rozdělit na dvě části. Díky příspěvkům města, kraje a státu na obnovu památkové zóny jsme mohli již letos zahájit výměnu střechy nad presbytářem kostela, která má být dokončena v roce 2014 či 2015," vysvětloval.

„Pokud bychom byli úspěšní v nové žádosti na obnovené čerpání z ROP Severozápad, případně z Norských fondů, plánujeme především rekonstrukci celého střešního pláště kostela, který se již nenávratně drobí a do kostela více a více zatéká," podotkl s tím, že opravdu potřebují i další části chrámu. Součástí projektu je také zpřístupnění jižní věže pro veřejnost. Původně zamyšlený výtah zde ale prozatím nevznikne, s jeho stavbou nesouhlasili památkáři. Kromě toho se plánuje zpřístupnění některých podzemních částí pod podlahou chrámu. „Veřejnosti bychom rádi umožnili zhlédnout některé z historicky cenných součástí inventáře kostela," popisoval farář Hruška.

Původně se počítalo i s generální opravou varhan. Ve zredukovaném projektu se s ní ale kvůli vysoké finanční náročnosti už bohužel nepočítá. Výměna střechy nad hlavní lodí, zpřístupnění věže a krypty, rekonstrukce oken a některé další nutné vnitřní rekonstrukční práce mají vyjít zhruba na 40 milionů korun. Již probíhající výměna střechy nad presbytářem bude stát 2,6 milionu korun.

Autor: Václava Simeonová

17.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Zámek Kynžvart.

Vzácné poklady na vlastní oči

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení