Projekt plánované spalovny (ZEVO) v Chebu se s konečnou platností zastavil. Rozhodla o tom valná hromada společnosti Terea, která měla projekt na starost. Odpad se zatím dál bude odvážet do Chocovic a následně do spalovny ve Vřesové. Město Cheb se v následujících letech chce více zaměřit na třídění odpadů a přimět i samotné občany k pečlivějšímu třídění. A to tak, aby směsného odpadu bylo co nejméně.

„Pomocí vstřícného postoje německého společníka, firmy Gelsenwasser AG, mohl být konec spalovny odsouhlasen a jednatelům společnosti bylo uloženo, aby podnikli příslušné kroky k definitivnímu ukončení projektu. Potvrdila se tak 25 let trvající úspěšná spolupráce města a Gelsenwasseru,“ okomentoval chebský starosta Antonín Jalovec.

Proti výstavbě spalovny protestovalo během posledních šesti let, kdy se o ní jednalo, několik desítek lidí. Nejvíce protestovali ti, co bydleli nedaleko místa, kde měla spalovna stát.

„Již od 90. let minulého století města po celé naší republice bojují s tím, aby snížila počet komínů, které vypouštějí do ovzduší nezdravé látky,“ uvedl jeden z protestujících, Karel Tyrpekl z Chebu. „Proto jsem zásadně proti výstavbě Zařízení na energetické zpracování odpadu (ZEVO) v Chebu. Podle mého názoru je to jasný krok zpátky, kdy se má v tomto objektu ročně spálit až dvacet tisíc tun odpadu, a do ovzduší se tak mohou dostat i nebezpečné látky. To nemluvím o počtu aut, která budou do provozovny spalovny s odpadem zajíždět a zatěžovat tak silnice kolem Chebu,“ poznamenal Karel Tyrpekl.

„Nyní plánujeme občany přimět k lepšímu třídění odpadů, což by mohlo v konečném důsledku pomoci i ke snižování ceny za svoz odpadů. V tuto chvíli lidé v Chebu třídí málo a v posledních letech třídění i stagnuje,“ dodal chebský místostarosta Jiří Černý.

Ilustrační foto.
Své opilecké rodeo šofér sám nahlásil na policii