VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt stáčírny v Pramenech prý není mrtvý

Prameny - Máloco dokáže obyvatele Pramenů tak nadzvednout jako obyčejné slovo: stáčírna Právě megalomanský projekt stáčírny minerálních vod poslal před několika lety malou obec na samotné dno.

4.12.2014
SDÍLEJ:

Opravený vývěr minerálek v Pramenech.Foto: Deník/ Václava Simeonová

„Cože jste to říkala?" zeptal se jeden z obyvatel. Právě občanů v této malé obci moc nezůstalo, v současné době jich v Pramenech žije 118. „Pokud by do toho šel soukromý investor, je to jeho věc. Pokud zkrachuje, bude to jen jeho věc. Ale naše obec už kvůli stáčírně vytrpěla dost. Dokud se s projektem nezačalo, žilo se nám tady celkem dobře. Se stáčírnou začalo všechno zlé. A teď, když se zase blýská na lepší časy, by to mělo začít na novo?"

Zastupitelstvu, které v obci je od roku 2012, se podařilo část téměř stomilionového dluhu sice umořit. Stále ale zbývá přibližně padesát milionů korun, které obec dluží Státnímu pozemkovému úřadu České republiky. „S pomocí peněz soukromé firmy hodlá Karlovarský kraj odkoupit tuto pohledávku," přiblížil záměry hejtman Josef Novotný. Právě tato pohledávka by se dala vyřešit transakcí mezi soukromou firmou, ministerstvem financí a krajem.

Soukromá společnost by poskytla peníze na splacení jistiny. Dluh by pak následně odkoupil kraj za téměř tři a půl milionu korun. Navíc se chce soukromá společnost vrátit k projektu stáčírny minerálních vod a k tomu potřebuje, aby byla obec bez dluhů.

Na začátku zkázy Pramenů byl přitom záměr vzkřísit obci věhlas, jaký měla před 2. světovou válkou, kdy tady měli dokonce vlastní banku. Obec v čele s tehdejším starostou Václavem Brennerem objevila šanci využít zdejší bohatství minerálních vod.

Záměr přilákal investory a Prameny měly mít čtyři halíře za litr stočené minerálky. „Všichni, kteří se na nás dívají skrz prsty, by jednali stejně," řekl při svém odstoupení Brenner.

Obec nechala udělat sedmnáct vrtů a vykoupila pozemky na stáčírnu. Pohroma přišla ve chvíli, kdy do projektu zasáhli ochránci přírody. Ti nedovolili stavbu v chráněné krajinné oblasti a zkrachoval také projekt na stavbu minerálkovodu, jenž by léčivou vodu přiváděl na místo, kde by Prameny stáčírnu postavit mohly.

Tři roky po odstoupení tehdejšího starosty nechtěl obec vůbec nikdo vést. Šest pokusů o předčasné volby ztroskotalo a až ten poslední, sedmý přinesl nové zastupitelstvo v čele s nynější starostkou Michalou Málkovou. Ta se k záměrům firmy vzkřísit projekt stáčírny nevyjádřila.

Autor: Jana Bežáková

4.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení