„Pro prostitutky to znamenalo katastrofu,“ řekla Hana Souhradová, sociální pracovnice z organizace Karo e.V. Společně se svými kolegy pomáhá i díky Agentuře pro sociální začleňování prostitutkám v Aši a okolí začít normálně žít a udělat za minulostí tlustou čáru.

Agentura operuje na Ašsku od června letošního roku. „V sociálně vyloučených lokalitách je prostituce považována za běžnou formu obživy,“ řekla Pavla Radová z Agentury pro sociální začleňování.

„Podle výzkumů, které jsme pro Aš zdarma zpracovali, jde ruku v ruce s prostitucí také užívání drog “ dodala. Drogy podle jejich slov bere většina prostitutek, aby nápor zvládly psychicky i fyzicky. Často jsou to matky od dětí, týrané ženy nebo dívky, které zneužívá přímo jejich nejbližší rodina od dětství. Problém se podle ní netýká jen dospělých žen, ale i mladistvých nebo s mentálním handicapem.

Karo e. V. pracuje v Aši intenzivně se čtyřmi ženami. „Projekt končí v červnu roku 2022,“ řekla Souhradová. Organizace se zavázala, že znatelnější posun by měl být až projekt skončí znát u šesti žen. Sociální pracovníci z Karo e.V. se pohybují ve velmi těžkém terénu. Stěžejní je navázat s potenciálními klientkami nenápadný a pozvolný kontakt a dlouhodobě si budovat důvěru. Nejtěžší překážkou pro ženy, aby se vrátily zpět do ´normálního´ života je podle Hany Souhradové změna zvyků. „Největší výzvou je práce na vlastní sebehodnotě, která s tím souvisejí. V momentě, kdy si ji žena uvědomí, často obavu z partnera a dalších překážek překoná. Cestu z prostituce často komplikují dluhy, hlavně u nebankovních domů a na zdravotním pojištění,“ uvedla Souhradová. „Významnou motivací jsou naopak kromě dětí vážná zranění způsobená klientem nebo pasákem,“ sdělila.

V případě, že žena pomoci chce, organizace pomůže. „Na utajeném místě v Německu je azylový dům pro klientky Karo e. V.,“ řekla Charlota Dědková z Agentury pro sociální začleňování. Sociální pracovníci tam ženám poskytují potřebné zázemí, aby se daly psychicky dohromady a zvykly si na určitý režim. Postupem času se skrze spřátelenou nadaci mohou dostat zpátky do pracovního života. Například úklidovými pracemi, které mohou za peníze vykonávat přímo v prostředí svého dočasného bydliště. „Týká se to jen klientek, které nemají školou povinné děti, a jsou schopné se alespoň částečně domluvit německy,“ dodala Dědková.