VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protestující Skubenič z Chebu oslovil i čínské velvyslanectví

Cheb -Muži, který držel devatenáct dní hladovku, se nikdo z českých představitelů neozval.

5.10.2011 1
SDÍLEJ:

HLADOVKU se rozhodl držet osmapadesátiletý Rudolf Skubenič z Chebu na podporu práva v republice. Svůj protest ukončí až ve chvíli, kdy se v Čechách zřídí komise, která prošetří jeho podněty. Foto: Deník/Jana Bežáková

Docílit dodržování práv v České republice se už měsíc snaží Rudolf Skubenič z Chebu. Poté, co odvolal hladovku, kterou držel devatenáct dní, rozeslal do oběhu petici, podal trestní oznámení a kontaktoval německé, ruské, americké, čínské a francouzské velvyslanectví.

Chebanovi, který začal držet hladovku 5. září a své stanovisko zaslal nejen ministrovi spravedlnosti a vnitra, se nikdo z vysokých míst neozval. „Čekal jsem to,” řekl Skubenič. „Opravdu jsem to čekal a nepřekvapilo mě to.” Po devatenácti dnech se rozhodl své hladovění ukončit nejen kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu. „To byl jeden z důvodů, druhý byl ten, abych mohl být špatným svědomím těm, kteří nedodržují zákony v naší republice.”

Jeho dalšími kroky jsou rozeslání petice a také chce kontaktovat zahraniční velvyslance v Čechách. „Například americký velvyslanec při svém nástupu do úřadu vyhlásil nesmiřitelný boj za práva a dodržování zákonnosti v České republice, ale i Evropské unii. Proto jsem velvyslanectví oslovil a nabídl ověřené písemné podklady, které jsou omyluprosté a nevyvratitelné o tom, že některé politické strany a státní veličiny, kterým schází upřímnost a odvaha řešit poklesky, které jejich podřízení záměrně napáchali, nedbají na písemné upozorňování, které trvá více než pět let,” přiblížil obsah dopisu Skubenič.

Ten je přesvědčen, že zatímco čeští představitelé se mu neozvali, velvyslanci nečinní nezůstanou. „Ozvou se, vím to. Bude to sice chvilku trvat, ale alespoň dvě velvyslanectví mě kontaktují. Nebo požádají zahraniční tisk a televizi, které se začnou o případ zajímat jinak než český tisk. Ten mému snažení nevěnoval pozornost.”

Osmapadesátiletý Skubenič znovu připomenul, že nejde jen o jeho případy. „Jde o všechny. Lidi se neumějí bránit a nechávají si bezpráví líbit,” řekl s tím, že se dosud nesetkal s žádnou reakcí veřejnosti.

„Občané by se museli seznámit s jednotlivými případy a poté si udělat obrázek. Kdyby novináři napsali: Přihlaste se vy, které okradla leasingová společnost, vy, kterým bylo neoprávněně účtováno teplo, nebo vy, jimž do podniku přišla neoprávněná kontrola, to by se vidělo, kolika lidem bylo ublíženo,” dodal Skubenič.

Na seznamu soudních sporů, u kterých byl podle Skubeniče porušen zákon, je například jeho spor s Českou spořitelnou. Když v roce 1995 nebo 1996 prodal část svého podniku, převedl na nového nabyvatele i závazky k bance. Podle Skubeniče mu sice její místní pobočka dala dobrozdání, že nic nedluží, ale po několika letech na něm začala dluh ve výši šesti milionů korun vymáhat.

V dalším případě soud podle Skubeniče ignoroval to, že jeho protistrana porušila zákon o účetnictví . V dalším případě podle jeho slov leasingová společnost vymáhala peníze na majiteli vozidla, které bylo ukradeno a viníci byli dopadeni. Už dříve se Skubenič obrátil na ombudsmana, ani ten jeho případu velkou pozornost nevěnoval.

„Nevím, připadá mi to zvláštní,” řekla Dominika Horvátová z Chebu. „Podle mého člověk nepotřebuje žádného ochránce. Pokud se mi stane křivda, musím se umět bránit sama. Nikdy by mě nenapadlo držet hladovku nebo něco podobného.”

Autor: Jana Bežáková

5.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení