Přestože se v Aši proti vzniku třídírny odpadů zvedla vlna nevole, třídírna bude. Město plánuje, že na okraji Aše postaví překladiště a třídírnu odpadů.

Proti stavbě se ale postavilo tisíc občanů, kteří s tímto záměrem nesouhlasí. „Podle mě to není zrovna dobrý nápad,“ řekl František Novotný z Aše. „Nechci si ani představit, jak to bude v létě v okolí zapáchat. Chápu, že třídírna je zapotřebí, ale mělo by se více myslet na následky.“

Město ale protesty svých občanů ze stolu nesmetlo a nechalo si zpracovat nový posudek. Ten se ale od toho předchozího nelišil. „Na základě petice jsme nechali vypracovat posudek nový,“ řekl médiím starosta Aše Dalibor Blažek.

„Nyní ukončený proces posuzování záměru byl navíc, protože podle zákona už nebyl nutný.“

Pro Aš znamená druhý posudek přibližně půl milionu korun navíc. Třídírna odpadů a překladiště by měly vyrůst na ploše sedm tisíc metrů čtverečních. „Svozová auta do haly navezou komunální odpadky, ty budou přeloženy do velkoobjemových uzavíratelných kontejnerů a připraveny k odvozu na skládku komunálních odpadů,“ přiblížila médiím vedoucí odboru životního prostředí Iva Kubíčková. Tím město zajistí, aby svezený odpad nezůstával v třídírně. Součástí by měl být také sběrný dvůr na papír, plast, sklo a plechovky.

„Nemyslím si, že by vznik třídírny byl takový problém,“ řekla Alena Brázdová z Aše. „Pokud se bude vyvážet pravidelně, neměl by podle mého lidi žádný zápach omezovat. Je to taková nafouknutá bublina. Setkáváme se s tím přece pokaždé, když se má něco takového stavět. Pokud posudky dopadly kladně, stejně to nikdo z lidí nezvrátí.“

Náklady na vznik překladiště a třídírny by se měly vyšplhat ke čtyřiceti až padesáti milionům korun. Město bude na stavbu žádat o dotace z Operačního programu Životního prostředí.