Město Aš má neustále problémy s nadbytkem herních automatů. „Herny, to je naše velká bolest,“ potvrdil starosta Aše Dalibor Blažek.

Nepomohl ani zákaz provozování automatů v centru města a poblíž administrativních budov. Ulice, které nejsou ve vyhlášce, se pomalu mění v ráj provozovatelů heren. Ti si dokonce poradili i s tím, že na jednoho smí připadnout pouze čtyři videoterminály. Jednoduše vlastní hernu více osob. Na začátku letošního roku jich jen na Hlavní ulici bylo 18.

„Uspořádali jsme akci kulový blesk. Prošli jsme asi patnáct heren na Hlavní ulici a zjistili jsme zajímavou věc. Nikdo neporušuje zákon,“ sdělil Blažek. „Ministerstvo opravdu povoluje pouze čtyři videoterminály jednomu provozovateli, jen jich je v jedné herně třeba pět. Pro nás z toho plyne, že opět sedneme a budeme psát na ministerstvo, seznámíme je se svými poznatky, znovu je budeme žádat, aby nepovolovali další terminály a až vyprší povolení, aby je neobnovovali. Také budeme ministerstvu posílat naši vyhlášku, v níž jsme vymezili prostor bez heren. Je to ovšem boj s větrnými mlýny,“ poznamenal Blažek.

Vyhláška, o níž starosta mluvil, zakazuje používání výherních hracích přístrojů v některých ulicích v centru města – v Hlavní, Moravské a některých dalších. Není tam ale zařazená Okružní ulice. „Tenkrát jsme si mysleli, že tím vyřešíme problém. Že v podstatě uřízneme hernám zdroj příjmů a tím na Hlavní ulici skončí,“ podotkl starosta. Nestalo se. Namísto automatů se do objektů nastěhovaly videoterminály, které povoluje ministerstvo financí. S tím zástupci města nedokázali nic udělat, ačkoliv rozporovali všechna rozhodnutí ministerstva.

„Dokonce nám od tehdejšího ministra přišel dopis, že nejsme účastníky řízení,“ poznamenal starosta.

Do boje s hazardem se teď chce pustit i KDU – ČSL. Pravidla jsou podle předsedy lidovců Cyrila Svobody velmi volná, zdanění nízké a škody, které hazard napáchá, obrovské. „V Česku je zhruba sto tisíc patologicky závislých hráčů,“ uvedl Svoboda pro média. Podle něj si vzalo kvůli sázení život kolem 600 lidí.