Na chebském hradě ani letos neustanou stavební práce. Počítá se s odloženou rekonstrukcí jihovýchodních kasemat i s opravou průchodu ze šancí na Krajinku. Ten by se pak měl stát součástí prohlídkové trasy. Město doufá, že letos do památky přiláká 50 tisíc návštěvníků.

„V minulém roce se nepovedlo zrealizovat opravu jihovýchodních kasemat, protože firma, která uspěla ve výběrovém řízení, od smlouvy ustoupila," uvedl chebský místostarosta Tomáš Linda. „Nechceme ale stavebním ruchem narušovat program krajinné výstavy, a tak se s pracemi začne až po ní." Jak ale podotkl, už před výstavou, jejíž program se bude odehrávat mimo jiné i na hradě, se mohou návštěvníci těšit na různé novinky.

„V barokních kasematech by mělo vzniknout takové muzeum tortury, počítá se také s opravou vrcholu Černé věže, rekonstrukcí podlahy v hradní kapli," vyjmenoval.

A právě i se vznikající expozicí útrpného práva dojde k tomu, že bude průchod ze šancí do Krajinky možný pouze při prohlídkách hradu.

Podle Lindy je důvodem také vandalismus, který už město stál nemalou částku. Prapodivná individua navíc slušné obyvatele a návštěvníky odrazovala od toho, aby lokalitou procházeli.

Už teď se hosté hradu mohou na novou expozici těšit.

„K vidění zde budou různé mučicí nástroje, jako třeba španělské boty, palečnice, ale také třeba popravčí sekery," nastínil kastelán hradu Tomáš Dostál.

A jak sdělil chebský místostarosta, i pro letošní rok přetrvává cíl zvýšit návštěvnost.

„V minulém roce se nám ji povedlo zvýšit na 40 tisíc návštěvníků, a to z původních 25 tisíc. Letošním cílem je 50 tisíc," podotkl Linda a vysvětlil, že úměrně tomu narostly i tržby. „Město se o hrad dlouhodobě stará a od roku 2000 zde investovalo ročně 10 milionů korun, a to na opravy barokního opevnění i objektů v areálu hradu," uvedl. Na letošní kulturní program, vybudování expozic a běžnou údržbu je vyčleněno přibližně 2,5 milionu korun, přičemž milion korun by se měl vrátit zpět na vstupném.

Jak již Deník dříve nastínil, na hradě nebude ani letos nouze o kulturu. Přichystaná je totiž celá řada různých akcí dětské Vítání jara, slavnostní zahájení hlavní hradní sezóny, Vivaldianno, vystoupení mistra popravčího, strašidelné noční prohlídky, Babí léto a mnohé další.