Zveřejnění výsledků průzkumu Obce v datech posunulo Karlovarský kraj mezi regiony, v nichž se žije mnohem lépe a kvalitněji, než jak byl tento kraj dosud prezentován. Mezi městy byl nejlépe hodnocen Cheb, jehož skokové umístění na vyšší příčce hodnocení je fantastické. V porovnání s ostatními obcemi si město v žebříčku polepšilo hned o 85 pozic. "Velmi nás to potěšilo. Faktem je, že tomu napomohla novinka, která v předchozích ročnících ankety nebyla, a to je zvýhodnění příhraničních měst a obcí. Zejména městu Cheb napomohla v hodnocení blízkost Německa, kam značné procento občanů města dojíždí za prací a využívá tamní služby, jako jsou nákupy v supermarketech. Výhodou je i jazyková vybavenost, což napomáhá k oživení života v příhraničních městech," uvedl Petr Kulhánek (STAN), hejtman Karlovarského kraje.

Starosta Chebu Jan Vrba (ANO) ale také zdůraznil, že Cheb se v reálu posunul k lepšímu v mnoha dalších případech. Uvedl, že díky motivačnímu systému pro lékaře nebo učitele se do Chebu podařilo přivést odborníky, jimž se město snaží pomoci i v oblasti bydlení, zajištění škol a školek pro děti a například i s financováním ordinací. "V oblasti sportu a kultury byly navýšeny prostředky jak pro sportující jednotlivce i kolektivy, tak pro samotné kulturní instituce, což se již kladně promítá do společenského života města. V oblasti zaměstnanosti je velkým přínosem průmyslový areál, kde má práci velké procento našich občanů. Podařilo se nám zajistit nového dopravce městské hromadné dopravy, který ve špičkově zařízených moderních autobusech zajišťuje pro Cheb a jeho občany tyto služby," konstatoval starosta Vrba.

V Kraslicích na náměstí zpívali vánoční koledy, pili svařák a pekli trdelníky
V Kraslicích na náměstí zpívali vánoční koledy, pili svařák a pekli trdelníky

I Cheb podle něho každodenně řeší svá problémová témata, ale potvrdil, že blízkost příhraničí umožňuje ve velké míře rozvoj česko-německých vztahů, což se projevuje na mnoha společných projektech a jejich přínosu pro občany obou stran hranice.

Cheb v hodnocení 206 obcí následovaly ho Karlovy Vary, které poskočily o 54 míst v pořadí. V souvislosti s fenoménem růstu kvality života v menších městech zazářily Mariánské Lázně, které se dle letošních výsledků staly jedničkou pro stěhování mladých lidí.

„Samozřejmě víme, že ne všude se lidem žije dobře. Každé město, každá obec má své specifické problémy, se kterými se potýká. Při našich pravidelných cestách po regionu o nich se starosty hovoříme a snažíme se hledat možná řešení. Ta ovšem nejsou mnohdy proveditelná ze dne na den, ale vyžadují delší čas. Výsledky tohoto průzkumu však jasně dokládají, že se náš kraj postupně mění k lepšímu, že je kvalitním místem pro život a že má rozhodně lidem co nabídnout,“ dodal hejtman Kulhánek.

Jeden z největších trhů se stromky je hned za hranicemi. Ceny zůstaly stejné
Jeden z největších trhů se stromky je hned za hranicemi. Ceny zůstaly stejné

Průzkum porovnávající kvalitu života v obcích s rozšířenou působností realizuje společnost Obce v datech již šestým rokem. "Hodnotí se například dostupnost zdravotních služeb, kapacity jednotlivých typů škol, nabídka pracovních míst, dostupnost bydlení, dopravní napojení nebo dostupnost různých služeb. Pro tyto účely jsou využívána data Českého statistického úřadu, Úřadu práce ČR i dalších institucí. Podrobné informace včetně sestaveného žebříčku najdete na portálu Obce v datech," vysvětlila Veronika Svobodová, krajská mluvčí.