Od bývalé prodejny Baťa až po místní pobočku České spořitelny je již rekonstrukce pěší zóny v Chebu hotová. Jak se však náročná a komplikovaná obnova velmi frekventované části města uchytila mezi občany a jaké názory na ni panují?

Řada oslovených občanů kroutila hlavou nad použitými lavičkami, lampami s leddiodovým osvětlením a dlažbou v podobě masivních žulových bloků. „Takovéto prvky se do historické části města Chebu nehodí, uvítal bych střídmější věci,“ svěřil se Jan Hvízdal z Chebu. „Město zbytečně plýtvá penězi, které by mohlo investovat jinak, na důležitější věci.“ dodal.

Naopak velmi vítaným objektem nového bulváru je podle Chebanů kryt odvodňovacího žlabu, který prochází středem chodníku a do něhož jsou vyryta nejdůležitější data historie Chebu a jeho okolí. „Je to výborný nápad, o některých událostech jsem ani nevěděl. Je to důstojná reprezentace pro město,“ uvedl Jakub Marek z Chebu.

Rozpaky u některých lidí budí umístění mobiliáře v podobě laviček, odpadkových košů a reklamních válců. „Připadá mi to přeplněné, chybí tu otevřený prostor. Jak osvětlení, tak umístění laviček mi přijde stísňující,“ říká Tereza Votková z Chebu.

„Vkus máme každý jiný, co se někomu nelíbí, může jinému připadat báječné, nadčasové. Je třeba si uvědomit, že celkové vyznění bude jiné, až se na pěší zóně objeví také stromy. Zóna je cestou do historického centra našeho města, proč by tedy nemohla nést moderní prvky?“ reagoval profesor Marian Karel.

„Nelze souhlasit s názorem, že město zbytečně plýtvá penězi. Na pěší zónu mělo původně připravené dva projekty - skromnější, financovaný z vlastních peněz, a velkoryse pojatou rekonstrukci za celkem 141 milionů korun, na kterou se mu nakonec podařilo získat rekordní dotace. Díky nim tedy město Cheb ze svého rozpočtu zaplatí za všechny práce v letech 2009 až 2011 včetně uměleckého díla pouze 14,5 milionů korun,“ dodal.

MIROSLAV BRILLA