Přeplněná nástupiště a mnohaminutová zpoždění. Tak vypadal první den, kdy se na trať Aš Selb Plößberg vrátily po 70 letech osobní vlaky. Nejvíce lidí z Chebu, Františkových Lázní a Aše cestovalo především do porcelánky v Selbu, druzí dali přednost vánočním trhům v Hofu. České dráhy na první den navýšily počet souprav o tři vlaky. Zpožděním se však v tento den nikdo nevyhnul. Některé spoje nabíraly zdržení i 50 minut.

„Bohužel z důvodu poruchy motorové jednotky ještě na německém území přijel se zpožděním přibližně 50 minut už první přímý vlak z Hofu. Logicky tak měly zpoždění další spoje, na kterých tato motorová jednotka měla jezdit," vysvětlila mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Minuty navíc však lidem příliš nevadily.

„Jsem ráda, že jsem se po mnoha letech mohla opět podívat do německého města Hof," uvedla cestující Jana z Aše. „Nebyla jsem tam již spoustu let, a protože nemám ani auto, byl pro mě vlak jedinou možností, jak se do tohoto města dostat, a navíc za tak lákavou cenu," doplnila.

Při slavnostním zprovoznění totiž po celý den platila na trati Cheb Aš Hof cena 25 korun. Navíc se lidé mohli podívat do porcelánky v Selbu anebo si mohli poslechnout představení žáků ze Základní umělecké školy Roberta Schumanna v Aši.

„Připravené bylo i hudební vystoupení školního dechového orchestru z Dr.-Franz Bogner Mittelschule ze Selbu," poznamenal mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

V hale ašského hlavního nádraží navíc byly k vidění i výtvarné práce žáků základních a mateřských škol v Aši.

Od znovuzprovoznění trati mezi Aší, Selbem a Hofem si město Aš slibuje především oživení cestovního ruchu.

„Z Aše se nyní stalo průjezdní město, což je z turistického hlediska mnohem lepší, navíc leží na spojnici mezi Chebem a Hofem, což umožní nejen nový příliv cestujících, ale i lepší propojenost mezi Aší a Chebem a dalšími českými městy," uvedl starosta města Aše Dalibor Blažek.

Významným prvkem nově otevřené trati je i to, že se tato trať stala součástí sítě Egronet, ve které je možné čerpat mnoho zajímavých slev jak na jízdném, tak i na nejrůznější památky. „Určitě tento spoj uvítají i mnozí lidé, kteří pracují v německých městech Rehau anebo Hof. Uvidíme, jak se celý systém vyvine a zda se splní očekávání německé strany, podle které by mělo každý den jezdit vlakem až tisíc cestujících," dodal Blažek.