Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První rok byl náročný

Cheb - „Všem zaměstnancům naší školy jsem předložil roční zúčtování své/naší práce," říká ředitel ISŠ

9.6.2014
SDÍLEJ:

Ředitel Integrované střední školy Cheb Mgr. Bc. Tomáš Mašek čelil otázkám studentů. Foto: Deník/Vladimír Kučera

Ředitel Integrované střední školy Cheb Mgr. Bc. Tomáš Mašek (na snímku) čelil otázkám studentů.

Jaký byl první rok ve funkci ředitele? Co se povedlo a co nikoli? Co byste chtěl změnit?

První rok byl náročný. Všem zaměstnancům naší školy jsem předložil roční zúčtování své/naší práce. Dokument je sestaven jako přehled hodnocení míry splnění stanovených cílů, které jsou definovány v koncepci rozvoje školy do roku 2019. Každý si může najít své podíly na dosažení či nesplnění stanovených cílů, každý může hodnotit a stanovit cíle nové. Povedlo se stabilizovat oborovou strukturu, čerpat peníze z mnoha zdrojů, modernizovat školu. Prozatím se nám zcela nepodařilo efektivně propojit a řídit všechny části fungování školy nebo zvýšit úspěšnost našich žáků u maturitních zkoušek.

Jak vidí ředitel budoucnost ISŠ Cheb? Pohltí ji ISŠTE Sokolov, nebo bude stát na vlastních nohách, neboť bude lepší a schopnější?

ISŠTE Sokolov naši školu určitě nepohltí. Místní konkurence je v plošně malém kraji velká, ale naše škola má v systému středních škol své nezastupitelné místo a je významným vzdělávacím centrem regionu. Na vlastních nohách stojíme a stát budeme.

Nedávno byla úspěšně dokončena rekonstrukce budovy Na Hrázi. Chystají se ještě nějaké rozsáhlé opravy některé z dalších budov teoretického nebo praktického vyučování?

Pro roky 2014 2015 je předběžně v plánu kompletní rekonstrukce budovy Houslařské školy s přístavbou a vytvořením Centra dřevozpracujících oborů a dílčí úpravy v budovách odloučených pracovišť Jiráskova a Komenského. Mimo uvedené rekonstrukce je pro roky 2014 a 2015 připravena velmi rozsáhlá modernizace materiálního vybavení úseků odborného výcviku a výuky odborných předmětů v celkové výši cca 35 milionů Kč.

Proč se město Cheb dosud nepostaralo o opravu budovy Komenského, která je v zuboženém stavu? Nechystá se ji škola odkoupit?

Aktuální stav věci je takový, že v rámci rozsáhlejší směny nemovitého majetku darovalo město Cheb budovu odloučeného pracoviště Komenského Karlovarskému kraji (zřizovateli naší školy). Nebude tak potřeba nic odkupovat a budeme hledat zdroj financování velmi nákladných oprav.

Jak se bude v budoucnu řešit úbytek žáků? Máte již teď vymyšlenou nějakou strategii, jak číslo zvýšit?

Příčinami poklesu počtu žáků (pro naši školu ve srovnání s rokem 2008/2009 o cca 40 %) jsou zejména slabé populační ročníky (nízký počet 15letých) a zvýšená míra výskytu školního neúspěchu (žáci opouštějí školu před stanoveným ukončením středního vzdělávání). Mezi nástroje, které využijeme pro zamezení pokračování trendu/zvýšení počtu, patří zvýšení kvality obchodní značky ISŠ Cheb, nabídka oborů, jejichž absolventi jsou poptáváni zaměstnavateli, využívání nástrojů prevence školního neúspěchu. Zásadní změny v příštích cca 10 letech očekávat nelze, protože v Karlovarském kraji se žádná demografická revoluce nekoná. Pro školní rok 2014/2015 se na 4 387 volných míst v prvních ročnících středních škol zřizovaných Karlovarským krajem (údaj nezahrnuje místa na soukromých školách) chystá 2 700 patnáctiletých žáků ZŠ.

Plánujete v příštím školním roce otevřít nějaký nový studijní nebo učňovský obor, či obnovíte nějaký ze zrušených?

Pro školní rok 2014/2015 neplánujeme otevření žádného nového oboru. Oborovou strukturu nelze moc často měnit a její současná podoba splňuje veškeré nároky v kontextu personálního a materiálního zabezpečení provozu školy i potřeb zaměstnavatelů regionu.

Jak vypadá běžný pracovní den ředitele? Je plný administrativy a jednání, nebo se najde i čas na nějaký sport a jiné zájmy?

Každý pracovní den je jiný. Činností, které během pracovního dne vykonávám, je celé řada. Většinou jde o vybranou komunikaci, administrativu, produktivní práci, přípravu systémových změn, koordinaci práce jednotlivých úseků. Volný čas věnuji převážně rodině.

Plánujete spolupráci s firmami, které by poskytovaly našim žákům povinnou praxi, potažmo je v budoucnu třeba zaměstnaly?

Aktuálně spolupracujeme v rámci odborného výcviku a odborné praxe s cca 130 sociálními partnery napříč všemi obory vzdělání. Spolupráce je z pohledu žáka velmi důležitá pro kontakt s pracovním prostředím a technologiemi, pro zaměstnavatele jde o zajímavou možnost zisku zaměstnanců nebo daňového zvýhodnění.

Studenti ISŠ Cheb Ivana Križanová a David Mašek

Autor: Redakce

9.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Tabule v Roztokách u Prahy.
SLEDUJEME ON-LINE
18

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Dolní Žandov - Jako jediní zástupci Chebska bojují dobrovolní hasiči z Dolního Žandova o titul Dobrovolní hasiči roku 2017.

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení