Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umíte zastavit krvácení?

CHEBSKO - První pomoc mnozí lidé poskytnout neumí

4.9.2007
SDÍLEJ:

llustrační fotoFoto:

Český červený kříž v Chebu opět prostřednictvím svého ředitele Stanislava Flettera přináší další radu. Tentokrát na téma vnější krvácení.
„V cévách dospělého člověka je 4,5 až 6 litrů krve, u dítěte asi 8 procent tělesné hmotnosti,“ říká.
„Pokud dojde k náhlé ztrátě jedné třetiny objemu krve, je ohrožen život člověka. Proto se v první pomoci musíme postarat o co nejrychlejší zastavení krvácení i za cenu toho, že bychom nedodrželi sterilitu prostředí.“
Tepenné krvácení
Příznakem je jasně červená pulzující krev stříkající z rány. Pokud jsou porušeny velké tepny (krční, pažní, stehenní), může člověk vykrvácet za 60 až 90 vteřin. První pomocí je stisknout tepnu prsty přímo v ráně a vyčkat příjezdu lékaře, tlačit na ´tlakový bod´, či přiložit tlakový obvaz. „Přiložení tlakového obvazu by měli všichni lidé ovládat,“ upozorňuje Fletter.
Teprve poslední možností je použití škrtidla. „Tento způsob není příliš šetrný a používá se ve vymezených případech – při otevřené zlomenině, když stále prosakují vrstvy tlakového obvazu, při amputátech a když je v ráně cizí těleso,“ vypočítává. „Zaškrcovadlo se přikládá nad ránu směrem k srdci přes oděv a zaškrcená část končetiny se musí chladit. Na samotné zaškrcovadlo se napíše čas přiložení.“
Žilní krvácení
Příznakem je tmavá krev volně vytékající z rány. Většinou nevede k bezprostřednímu ohrožení života. První pomocí je přiložení tlakového obvazu na stále zvednutou končetinu.
Vlásečnicové krvácení
Neohrožuje život člověka. Jedná se o drobná poranění nejjemnějších cévek v kůži (řezné rány, oděrky, tržné rány). Krvácení se po chvíli samo zastaví.
„Z pohledu ztráty krve není nebezpečné,“ doplňuje Fletter.

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celníci odhalili padělky za čtyři miliony korun.
5

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení