Ochránci zvířat bijí na poplach. Mnoho lidí kvůli strachu z ptačí chřipky ničí hnízda ptáků. Vystavují se však riziku, že budou pokutováni.
Podle tajemníka Českého svazu ochránců přírody, se vždy lidé chovají nevhodně. Hnízda ptáků se totiž ničit nesmí. Od volně žijících ptáků riziko totiž nehrozí.

Ti lidé, kteří zákazu neuposlechnou mohou dostat i tučnou pokutu.
„Základní sazba pokuty pro fyzické osoby je deset tisíc korun,“ řekla Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody v Praze. „Částka se odvíjí od toho, o jaký usmrcený druh zvířete se jednalo, jestli byl chráněný a podobně,“ dodala.
Někteří lidé s tímto nesouhlasí.

„Nemůžu se přece vystavit riziku nakažení ptačí chřipkou,“ řekl Jaromír Kulhavý z Chebu. „Mám strach, protože ptačí chřipka není žádná legrace,“ dodal.
Ostatní jsou však s omezením spřízněni.
„Dala bych jim ještě vyšší pokutu,“ uvedla Daniela Králová z Chebu. „Už jsem několikrát viděla, jak jeden z mých sousedů zničil hnízdo vlaštovkám. Důvodem je prý obava z ptačí chřipky. „Já si myslím, že obavy jsou opravdu zbytečné. Dříve taky žádná nákaza nepropukla,“ dodala. Odborníci ovšem upozorňují, že není třeba se obávat. Všude podle nich platí přísná opatření a panika je tedy zbytečná.