O mladé nedopeřené ptáky, kteří vypadnou z hnízda a ještě neumí létat, se bát nemusíme. Tvrdí to alespoň lidé ze stanice pro záchranu živočichů, která funguje v areálu přírodní rezervace Soos.

„Lidé nám mláďata vypadlá z hnízd přinášejí, ale často stačí dát takového cestovatele na nějaké klidnější místo, třeba na střechu garáže nebo do křoví. Umí se o sebe postarat, rodiče si ho později najdou a dokrmí ho,“ vysvětluje Karel Brož, vedoucí rezervace. „Když nám je ale lidé přinesou, postaráme se o ně.“ Snad nejvíc lidé vyhledávají pomoc odborníků v souvislosti s nálezy zraněných dravých ptáků, labutí a savců. To, že někdo přinese do stanice drobné ptáky, je spíš výjimka.

V souvislosti s nákazou ptačí chřipky, která řádila v uplynulých dnech v chovech drůbeže v České republice, ničí někteří lidé úmyslně ptačí hnízda. „Na Chebsku jsme zatím případ takového barbarství nezaznamenali,“ konstatoval Karel Brož. „Někdy se hnízdo musí přenést, to když se například opravuje fasáda nebo okapy. Že by je ale někdo ničil z obavy před nákazou, to jsem neslyšel. Nestávalo se to ani vloni. Lidé jsou zřejmě uvědomělí.“
Do stanice pro záchranu živočichů je možné přinést například i zraněné srnče, které zachytil žací stroj. Ale ani takových případů na Chebsku moc nebývá. Nejsou zde totiž tak rozsáhlé louky a pole a zvířata tedy stačí před nebezpečím včas utéct.