Celkem se podařilo objevit dvanáct středověkých krovů a další dvacítku renesančních či barokních.

„Závěr odborníků je jasný. Nikde jinde v tuzemsku neexistuje tak početný a z hlediska historického vývoje komplexní soubor krovů jako na měšťanských domech na chebském náměstí," sdělil tiskový mluvčí Tomáš Ivanič.

Srovnatelně cenné soubory jsou k vidění pouze v několika málo historických městech západní Evropy. Zájemci si během prohlídky budou moci prohlédnout například řemeslně naprosto perfektně udělané spoje, kde není použit jediný kousek železa.

„Vedle zpřístupnění půdních prostor se počítá například také s vydáním odborné publikace o chebských krovech, stálou výstavou ve františkánském kostele nebo vytvořením webových stránek, které představí činnost a realizované projekty Nadačního fondu Historický Cheb," poznamenal Tomáš Ivanič.

Město plánuje i spolupráci s Národním památkovým ústavem.

„Chtěli bychom vytvořit edukační programy pro školy i veřejnost. Pro zájemce o historické krovy bychom chtěli připravit nejen výukové listy a materiály, ale například i dřevěnou stavebnici. Díky tomu bychom měli originální suvenýr, který by si mohli návštěvníci z Chebu odvézt. Projekt chceme také přihlásit do prestižní soutěže Europa Nostra, které se přezdívá Oskar za památkovou péči," podotkl předseda správní rady Nadačního fondu Historický Cheb Michal Pospíšil.

Prohlídkový okruh nazvaný Pod střechami chebských domů bude zahrnovat celkově pět půd, a to v Grünerově domě a čtyřech objektech ve spodní části náměstí napravo od Špalíčku. „Na barokní půdě Grünerova domu, která je nejrozsáhlejší, budou umístěny informační panely. Zároveň bude díky spolupráci s chebskými herci ozvučena," sdělila vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu chebské radnice Marcela Brabačová.