Projekt Správy zdravotních a sociálních služeb (SZSS), chebské příspěvkové organizace, který se zaměřuje na odhalování zrakových vad u předškoláků, slaví úspěchy po celé republice.

Nese název Koukají na nás správně a SZSS s ním začala na Chebsku před třemi lety. Minulý rok už rozšířila své působení do celého Karlovarského kraje. „Projekt je velmi úspěšný a mají o něj zájem i další regiony,“ konstatoval s radostí ředitel SZSS Robert Plachý.

Do dalších částí republiky jej rozšíří občanské sdružení Prima visus, jehož je Plachý zakladatelem. „Na 8. října se chystáme do Prahy, kde u příležitosti Světového dne zraku představíme projekt i veřejně a po tomto představení bude následovat workshop,“ uvedl Plachý.

Jak poznamenal, u osmi procent dětí už zdravotníci letos pomocí jednoduché kamery zjistili oční vadu, a to zatím jen na Chebsku a Sokolovsku. Čísla jsou větší než v předcházejících letech, kdy se počet zrakových vad, dalekozrakosti, tupozrakosti a dalších pohyboval okolo šesti procent.

„Teď vyšetřujeme děti ve školkách na Karlovarsku. Minulý rok jsme si dělali poznámky, u kterých dětí jsme našli oční vadu,“ uvedla zdravotní sestra Anna Valečková, která u projektu stojí už od počátku. „Sledujeme, zda došlo ke zlepšení nebo zhoršení, případně, zda vůbec nedošlo ke změně stavu. Zaměřujeme se speciálně na děti, u kterých jsme loni zaznamenali hraniční hodnoty,“ vysvětlila. Pokud kamera najde u vyšetřovaného dítěte oční vadu, odešlou zdravotníci rodičům doporučení k návštěvě očního lékaře. Volbu lékaře nechávají zcela na nich. Aby měla SZSS zpětnou vazbu, nechávají rodiče u očního lékaře vyplnit návratku, kde je uvedeno, zda se skutečně jedná o oční vadu. Návratku rodiče odnesou do školky a ta ji odešle zpět na SZSS.

„Například u pětiletého chlapečka jsme zjistili velkou dalekozrakost,“ poznamenala Valečková. „Ani jsme nemohli změřit hodnotu dioptrií, protože náš přistroj měří maximálně do sedmi dioptrií a chlapec jich měl daleko více,“ řekla. „Také si vzpomínám na holčičku, která kroutila celé tělo a nemohli jsme jí ani změřit obě oči najednou. Jednotlivým vyšetřením jsme pak zjistili, že má na jednom oku velkou tupozrakost a sama už si našla polohu, ve které si to kompenzovala. Dívala se tím zdravým okem a přizpůsobila si polohu celého těla,“ uvedla několik příkladů.

Vyšetření vítají i rodiče. V chebských školkách dokonce dítě na vyšetření přivedli i v době nemoci. „Je rozhodně lepší vědět, že nemá moje dítě žádné problémy, než pak přemýšlet, proč se špatně učí,“ poznamenala Milada Chvojková z Chebu.

Že je vyšetření hračka, potvrdil i Sebastianek Houška. „Vůbec mě to nebolelo,“ řekl.